Nezaměstnanost v Česku se v březnu snížila na osm procent z únorových 8,1 procenta, což odpovídá odhadům analytiků.

Bez práce bylo podle pracovních úřadů 573 875 lidí, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Oproti únoru je to o 5582 lidí méně. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

"Pokles počtu nezaměstnaných o necelých 6 tisíc v prvním jarním měsíci byl ovšem nejhorším výsledkem trhu práce přinejmenším za dekádu, když si odmyslíme vývoj v netypickém roce 2009. Částečným vysvětlením slabé poptávky po pracovní síle ze strany zaměstnanců je nepochybně chladné počasí, což se projevilo menším počtem ukončené evidence nezaměstnaných na úřadech práce," uvedl Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

"Druhým důvodem je ale slabá poptávka v ekonomice, která zvýšila oproti loňskému březnu počet nově registrovaných nezaměstnaných," dodal Sobíšek.

"Nezaměstnaných je aktuálně o 66 tisíc více než loni, zatímco registrovaných volných míst je o tisíc méně," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Volných pracovních míst bylo 38 863, meziměsíčně více o 4228. Na jedno volné pracovních místo připadalo v průměru 15,1 uchazeče.

Nejhorší situace na Bruntálsku

Nejvyšší podíl nezaměstnaných, 14 procent, úřady práce opět zaznamenaly v okrese Bruntál. Na Jesenicku to bylo 13,7 procenta, na Mostecku 13,6 procenta a na Ústecku 12,2.

Nejméně nezaměstnaných bylo tradičně v okresech Praha-východ s 3,4 procenta, Praha-západ s 3,9 procenta a Praha s 4,6 procenta.

Údaje jsou podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let.

Nezaměstnanost v jednotlivých okresech

Čím tmavší odstín červené, tím vyšší podíl nezaměstnanosti. Kliknutím na okres zobrazíte podrobnosti.