Energetická společnost ČEZ prodá uhelnou elektrárnu Chvaletice těžební firmě Litvínovská uhelná za 4,12 miliardy korun. Na tiskové konferenci to oznámili představitelé ČEZ.

O elektrárnu se kromě Litvínovské uhelné ucházel ještě Energetický a průmyslový holding (EPH).

Podle dohody si ČEZ ponechá 90 procent z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice. Jde o povolenky na 5,3 milionu tun uhlí, což při dnešních cenách představuje 450 milionů korun. Peníze chce ČEZ použít pro další modernizaci svých elektráren.

Výslednou dohodu označil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš za úspěch vyjednávacího týmu. "Prodej Chvaletic proběhl velmi dobře a dosažené podmínky jsou nad očekávání, výrazně nad očekávání," řekl.

ČEZ se pro Litvínovskou uhelnou rozhodl podle Beneše proto, že nabídla lepší cenu a nekladla si žádné podmínky. "Co bylo trochu problematické s tou druhou nabídkou (od EPH), bylo, že obsahovala řadu dalších ustanovení. Některá měla pro ČEZ pozitivní hodnotu, ale některá měla významně negativní nabídku. V úhrnu jsme ji vyhodnotili jako nabídku horší," doplnil ředitel divize strategie ČEZ Pavel Cyrani.

EPH rozhodnutí překvapilo

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

EPH reagovalo s tím, že ho rozhodnutí o prodeji Chvaletic Litvínovské uhelné překvapilo. "Naše nabídka totiž, při prakticky shodné finanční hodnotě a ujednání ohledně povolenek, nabízela i uzavření dalších ujednání o dodávkách uhlí z produkce EPH do ČEZ, z nichž drtivá většina měla z pohledu ČEZ opční charakter, a vytvářela tak pro tuto společnost dodatečnou hodnotu," uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

"Současně jsme deklarovali, že pro případ, že by ČEZ nesdílel tento názor o hodnotě nefinanční části nabídky, jsme připraveni nabídku upravit, a to přímo zvýšit kupní cenu," doplnil. EPH uvedl, že rozhodnutí ČEZ bere na vědomí. "Budeme však nadále posuzovat a hodnotit dopady transakce na hospodářskou soutěž a trh s hnědým uhlím v ČR," doplnil Častvaj.

ČEZ se zavázal prodat elektrárnu v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí. Dohoda by měla ukončit šetření, které EK vede vůči ČEZ od roku 2009. Komise prověřovala, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny.

Brusel nyní ještě musí potvrdit dostatečnou kvalifikaci kupce k provozovaní Chvaletic.

Předseda představenstva EPH Daniel Křetínský v pondělí varoval, že prodej Chvaletic společnosti ovládané manažery skupiny Czech Coal způsobí, že z českého trhu zmizí veškeré volné hnědé uhlí.

Místopředseda představenstva Czech Coalu a spolumajitel Litvínovské uhelné Jan Dienstl ale takový názor odmítl s tím, že jeho společnost hodlá nadále plnit všechny nasmlouvané dodávky zákazníkům.

Možnost, že z českého trhu zmizí uhlí, odmítá i ČEZ. "Prodejem Chvaletic se v bilanci jako takové nic nemění," řekl Cyrani. "Naproti tomu platí, že Česká republika se dlouhodobě musí vypořádat s ubývající těžbou hnědého uhlí," doplnil však.

Prodej kritizuje i Teplárenské sdružení

Prodej Chvaletic Litvínovské uhelné ostře kritizovalo Teplárenské sdružení ČR. "Prodej elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná znamená, že trh s uhlím v České republice dnešním dnem fakticky přestal existovat. Pokud Evropská komise tuto transakci posvětí, bude to mít zásadní důsledky pro teplárny i konkurenci na trhu s elektřinou a podpůrnými službami," reagoval předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Podle tepláren hrozí, že Czech Coal a Litvínovská uhelná budou rezervovat svou kapacitu pro dodávky elektrárnám Chvaletice a Počerady. V důsledku toho na trhu nebyl dostatek volného uhlí a těžební společnosti by mohly teplárnám diktovat jeho cenu, uvedlo sdružení.

Oznámení o prodeji Chvaletic následuje jen několik hodin poté, co ČEZ podepsal s Czech Coal dlouhodobou dohodu o odběru uhlí za 200 miliard korun.

Litvínovskou uhelnou, dříve dceřinou firmu Czech Coalu, v pondělí Pavel Tykač prodal dosavadním manažerům skupiny Janu Dienstlovi a Tomáši Fohlerovi. Oba získali po 50 procentech této firmy řádově za miliardy korun.