Daňoví právníci chystají kvůli změnám v DPH stížnost u Evropské komise na český stát.

Vadí jim nová právní úprava. Podle ní statisícům firem a podnikatelů, kteří jsou plátci DPH, hrozí, že budou ručit za to, že jejich dodavatel daň odvede. Pokud tak neučiní, bude ji firma muset uhradit znovu, přestože už jednou byla daň zahrnuta v zaplacené faktuře.

Toto tzv. ručení za daň se od 1. dubna bude týkat případů, kdy peníze byly poslány na jiný než finančnímu úřadu nahlášený bankovní účet.

Pokud firmy nechtějí ručit za to, že jejich obchodní partner neodvede státu DPH, budou si muset kontrolovat jejich účty. Všichni plátci DPH je měli nahlásit „berňákům“ do konce února.

Stížnost se bude opírat o rozsudek Soudního dvora EU z roku 2006, který řešil ručení za DPH ve Velké Británii.

„Soudní dvůr řekl, že podnikatel může ručit za daň v případech, kdy věděl nebo musel vědět, že se účastní obchodu, ze kterého nebude zaplacena daň,“ řekl serveru IHNED.cz advokát Ondřej Lichnovský, který se specializuje na daňové spory.

„V českém případě je právní úprava proti daňovým únikům, jakkoliv je sama chvályhodná, překročením evropského práva. Ručení totiž není spojeno se zaviněním tak, jak evropské právo požaduje. K ručení tak může dojít, aniž by ručitel byť jen mohl tušit, že daň z jeho obchodu nebude zaplacena,“ dodal Lichnovský a za příklad dává například postoupení pohledávky nebo platbu na zahraniční, například na slovenský nebo rakouský bankovní účet.

„Obchodování se stává nesmyslně složité z důvodu hrozby ručení. Po podnikatelích je požadováno kontrolování a archivování mnoha informací, a to ve vztahu ke každému obchodnímu případu,“ uvedl Lichnovský.

„Nechť Evropská komise posoudí soulad novelizovaného zákona s evropským právem,“ dodal.

Jiný než původní záměr

„Nechceme a nebudeme nic bagatelizovat. Až budeme mít stížnost k dispozici, podrobně ji prostudujeme. Teď můžeme jen říct, že ministerstvo financí při přípravě jakéhokoliv legislativního návrhu, který souvisí s unijním právem, velmi pozorně sleduje platné směrnice, nařízení a související judikaturu,“ uvedl první náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Připouští ale, že stát původně nechtěl běžný postup při DPH, kdy příjemce pošle peníze dodavateli, aby ten je zaplatil státu, ale uvažoval spíš o cestě tzv. reverse charge. Při něj daň rovnou platí státu příjemce služby. Tento princip už funguje například ve stavebnictví nebo při obchodech se zlatem a emisními povolenkami.

Tento záměr ale Evropská komise na popud několika zemí včetně Francie a Německa v roce 2010 zamítla a řekla, že se má Česko držet současné legislativy. Přitom na půdě EU se intenzivně jedná o reformě DPH a právě plošnější zavedení reverse charge je jedno z možných řešení.

Ručení za daň se do českých zákonů dostalo předloni a bylo založeno na tom, že ručitel mohl vědět o záměru obchodního partnera úmyslně nezaplatit daň. Od loňského roku však přibylo kontroverzní ustanovení, kdy se ručení rozšířilo na jakoukoliv platbu na zahraniční účet.

Od dubna budou podnikatelé a firmy ručit za daň i v případech, že platba odešla na nenahlášený účet, obchodní partner je na černé listině nespolehlivých plátců nebo firma nakupuje benzin či naftu od společnosti, která není registrována jako distributor pohonných hmot.

Stížnost také bude poukazovat na to, že ručení by se mělo týkat i všech hotovostních plateb.

Nedoplatky na DPH dosahují zhruba 70 miliard korun, téměř dvě třetiny všech nezaplacených daní. Jen za rok 2011 daňová správa evidovala nárůst o jedenáct miliard. Většinu z této sumy tvoří tzv. karuselové podvody s pohonnými hmotami, ze kterých stát s největší pravděpodobností neuvidí ani korunu.