"Během uplynulých let se situace na finančním trhu změnila a došlo ke značnému propadu úrokových sazeb vkladových účtů," píše Raifffeisen stavební spořitelna (RSTS) některým svým klientům.

Vysvětluje tak, že nyní reviduje staré smlouvy stavebního spoření s vysokým úročením. Zatímco dnes je na trhu běžné úročení vkladů nejvýše dvěma procenty, u starých smluv založených ve druhé polovině 90. let se jedná o procenta tři až čtyři. 

"Pro stavební spořitelny jsou staré vysoce úročené smlouvy takřka noční můrou. Tyto smlouvy jsou již po vázací lhůtě a klienti se mohou kdykoliv rozhodnout vybrat uspořené prostředky. Pro stavební spořitelny to znamená, že nemohou s těmito penězi dlouhodobě počítat a musí držet dostatečné rezervy v likvidních aktivech," upozorňuje Josef Rajdl, analytik Fincentra.

A dodává, že v principu tak na těchto smlouvách spořitelny prodělávají, protože na trhu jsou dostupné prostředky za výrazně nižší cenu, i v případě delších splatností.

RSTS tak klientům nyní nabízí, aby naspořené peníze použili na investice do bydlení, nebo souhlasili s nižším úročením vkladů. "Nejzazším možným krokem je ukončení smluv výpovědí," píše RSTS. 

I podle dalších odborníků je takový krok téměř nevyhnutelný. "Ekonomicky jim nic jiného nezbývá. Je to ekonomická nutnost, spíš mě udivuje, že to neudělali už dřív," říká k tomu Martin Pohl, analytik ze společnosti Generali PPF Asset Management.

Stavební spořitelny se proto snaží postupně, opatrně a potichu takových smluv zbavit. Nabízejí tak například výhodnější úvěry ze stavebního spoření. 

"Například Stavební spořitelna České spořitelny nebo Wüstenrot se snaží motivovat klienty k přechodu na nové tarify tím, že starší výhodnější smlouvy zatěžují vyšším poplatkem," dodává Rajdl s tím, že nejdál zatím zašla právě Raiffeisen stavební spořitelna. "Na konci minulého roku pro ni velmi nevýhodné smlouvy dokonce vypovídala, neboť má jako jediná na trhu nastaveny obchodní podmínky způsobem, které jí to umožňují bez významných omezení," doplnil Rajdl.

Situaci monitorujeme

Oficiálně se zástupci stavebních spořitelen k tématu vyjadřovat moc nechtějí. "Situaci na trhu monitorujeme, s klienty jednáme především individuálně," uvedla Renata Zikmundová z RSTS. 

Vedle toho i ve Stavební spořitelně České spořitelny připouští, že situace není ideální. "Sazby ČNB jsou dlouhodobě na rekordně nízké úrovni a v dohledné době nelze očekávat pozitivní obrat. Situaci na finančním trhu dlouhodobě sledujeme, průběžně analyzujeme a zvažujeme řešení, která zmírní negativní dopad z toho plynoucí na stavební spořitelnu," uvedla mluvčí Stavební spořitelny České spořitelny Zdenka Blechová.  Jaká konkrétní opatření by to měla být, ale zatím není jasné.  

Ostatní stavební spořitelny oficiálně odmítají, že by plánovaly podobný krok.

"V tuto chvíli nechystáme snížení úročení vkladů," uvedla mluvčí Modré pyramidy stavební spořitelny Hana Vaněčková. Těm, kteří mají staré smlouvy a už přespořili cílovou částku, nabízí další navýšení cílové částky se stejným úročním. 

Ani Wüstenrot neplánuje snížení úročení vkladů. 

Zástupci stavebních spořitelen přitom doplňují, že starých smluv mají velmi málo. "Mezi platnými smlouvami přetrvává samozřejmě i minimum  smluv (několik procent) sjednaných v tarifech s úročením vkladů 3 % p.a.," uvedl Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny. 

Vysoce úročených smluv je v Česku několik desítek tisíc. "Nemáme přesnou informaci, jaký je podíl starých  smluv. Ale jde o malé číslo," říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Jestli můžou stavební spořitelny nakonec skutečně smlouvy vypovědět, záleží především na všeobecných obchodních podmínkách. V některých případech jsou stanoveny totiž tak, že spořitelny mají poměrně dobré "páky!, jak svého klienta přimět k tomu, aby se snížením úročení souhlasil, nebo vypoví smlouvu úplně. Mezi podmínkami může například být povinnost pravidelné úložky, kterou lidé u starších "spících" smluv často neplní.