Běloruský parlament ve středu varoval obyvatelstvo před hromaděním amerických dolarů, protože zámořské bankovky jsou - na rozdíl od běloruské měny - náchylné k plesnivění.

Země se potýká s vleklou měnovou a platební krizi, která vedla k opakované devalvaci běloruského rublu a poklesu devizových rezerv. Právě to je důvod, proč podle opozice nyní poslanci před agresivní plísní varují.

Krize v Bělorusku začala v roce 2010, kdy šéf státu Alexandr Lukašenko před prezidentskými volbami zvýšil o 40 procent platy zaměstnanců státních podniků, které v běloruské ekonomice převažují. Firmám navíc nabídl nízko úročené půjčky na nákupy a investice.

To vše vedlo k prudkému růstu dovozu a silnému tlaku na běloruskou měnu, která opakovaně devalvovala. V minulých několika letech byla v Bělorusku největší inflace na světě, lidé ve vzniklé krizi skupovali dolary.

"Dolar, globální světová měna, je v ohrožení," překvapil své čtenáře minský list Narodnaja gazeta, orgán běloruského parlamentu. "Požírá ji neviditelná plíseň," upozornil list.

Běloruské banky prý prosvěcují americké bankovky ultrafialovým světlem, a když dolar zmodrá, je plesnivý. Takové bankovky pak banka nepřijímá ani nevyměňuje. Nejohroženější jsou prý starší bankovky s narušenou strukturou, "Mnohem lepší je ukládat peníze v bankách," doporučily běloruské noviny.

Podle expertů mohou bankovky skutečně plesnivět, musejí ale být dlouhodobě uloženy ve vlhkém a nevětraném prostředí. Ultrafialové světlo ale plíseň odhalit nemusí a veškeré běloruské banky jsou kromě toho ze zákona povinny přijímat či vyměňovat i "plesnivé" dolary.