reklama
reklama
14. 2. 2013 | poslední aktualizace: 14. 2. 2013  08:04

5 zpráv z byznysu, které by vám dnes ráno neměly uniknout

Vzniknou největší aerolinky světa, na fúzi se dohodly American Airlines a US Airways. Podnikatelem roku se stal majitel přepravy HOPI. EU a USA chtějí vytvořit největší zónu volného obchodu. Americký index S&P 500 je nejvýše od listopadu 2007.
Milan Mikulka
Milan Mikulka
redaktor
Čtěte více o: ranní briefing
Ranní briefing - ilustrační foto
Ranní briefing - ilustrační foto

Co se dnes čeká:

Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 4. čtvrtletí 2012.

ČSOB zveřejní výsledky za rok 2012

Evropská komise podle agentury DPA představí upravený návrh zákona o zavedení daně z finančních transakcí

Rychlý odhad vývoje HDP eurozóny i celé Evropské unie za čtvrté čtvrtletí

Výsledky za čtvrté čtvrtletí zveřejní například General Motors nebo PepsiCo

Vzniknou největší aerolinky světa

Americké aerolinky American Airlines a US Airways oznámily vznik největšího leteckého přepravce světa. Šéfové obou firem se ve středu sešli a dotáhli do konce fúzi, na které se pracuje přibližně rok.

Vznikne společnost, jejíž tržby budou dosahovat téměř 40 miliard dolarů, bude mít sto tisíc zaměstnanců a 1500 letadel.

Více čtěte ZDE

reklama

Podnikatelem roku je František Piškanin. Jeho kamiony jezdí i pro Makro a Tesco

Ve středu večer převzal František Piškanin v pražském Paláci Žofín titul Podnikatel roku 2012. Vítěz hlavní ceny třináctého ročníku soutěže, kterou pořádá společnost Ernst & Young, pojede letos v červnu bojovat o titul Světového podnikatele roku na finále soutěže do Monte Carla.

František Piškanin (65), šéf logistické a transportní skupiny HOPI (zkratka z jmen Houdek Piškanin) ji spoluzaložil v roce 1992 v Klášterci nad Ohří. Během svého fungování se společnost vypracovala na jednu z nejvýznamnějších logistických firem ve středoevropském regionu. Firma ročně utrží kolem deset miliard korun. Od roku 2000 působí firma HOPI také na Slovensku, od roku 2004 v Maďarsku.

Více si přečtěte ZDE

EU a USA chtějí vytvořit zónu volného obchodu

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na zahájení rozhovorů o transatlantické zóně volného obchodu. Předseda Evropské komise José Barroso řekl, že jednání by měla začít do poloviny tohoto roku.

Více čtěte ZDE

V Brazílii si iPhone zaregistrovala dřív jiná firma. Apple bude muset za značku platit

Americký technologický gigant Apple v Brazílii nemá právo na značku iPhone, pod kterou prodává své populární telefony. Ve středu to uvedl brazilský patentový úřad.

Brazilská firma Gradiente si o registraci značky iphone požádala už v roce 2000. Apple až o sedm let později. Rozhodnutí soudu neznamená zákaz prodejů, lze ale čekat, že brazilská firma bude chtít po Apple miliony dolarů za používání názvu pro své mobilní telefony.

Více čtěte ZDE

S&P 500 na maximu od listopadu 2007

Americké akcie ve středečním obchodování mírně kolísaly kolem úterních hodnot a skončily bez větších změn. Investoři jsou nyní opatrní, protože hlavní indexy jsou na mnohaletých maximech a trh je náchylný k dočasnému korekčnímu poklesu.

V závěru newyorského obchodování index Dow Jones klesl o 0,26 procenta na 13.982,81 bodu. Širší index S&P 500 posílil o necelý bod na 1520,33 bodu a během dne vystoupil až na 1523,60, maximum od 1. listopadu 2007. Index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,33 procenta na 3196,88 bodu.

Autoři: Milan Mikulka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama