Plzeňský Prazdroj prodal loni v Česku a ve více než 50 zemích světa necelých 9,9 milionu hektolitrů piva, to je téměř stejný objem jako v loňském roce.

Na domácím trhu pivovarská skupina prodala 6,8 milionu hektolitrů piva, což znamenalo meziroční mírný pokles o necelé jedno procento.

Rekordní byl loni export. Zejména díky vyšší poptávce po značce Pilsner Urquell v Asii a ve Velké Británii pivovar exportoval 920.000 hektolitrů piva, meziročně o tři procenta více, sdělil mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.

Licenční výroba zůstala podobná jako předloni v objemu 2,1 milionu hektolitrů.

„Oživení prodejů na domácím trhu přinesly zejména novinky. Opačný vliv na domácí prodeje měl naopak snížený zájem o pivo v hospodách a restauracích, který je ovlivněn ekonomickou situací i vládními úspornými opatřeními,“ uvedl generální ředitel Plzeňského Prazdroje Doug Brodman.

Očekává, že na další vývoj na českém pivním trhu bude mít dopad nedávné zvýšení sazby DPH a následná změna v nákupním rozhodování spotřebitelů.

Růst hlásí Británie, Korea nebo Japonsko

Na domácím trhu skupina posílila segment baleného piva především díky rostoucí oblibě praktických balení piva v nevratných obalech, PET lahvích a plechovkách. Zvyšovat domácí prodeje pomáhaly také inovace jako jsou míchané nápoje z piva, například loňské novinky Gambrinus s limetkou a bezinkou, pšeničné pivo Fénix s pomerančovou kůrou a koriandrem či Birell s příchutí limetky a maliny.

Na rekordním exportu, který loni vůbec poprvé přesáhl hranici 900.000 hektolitrů, se projevila mimo jiné prezentace značky Pilsner Urquell během olympijských her v Londýně. I díky olympiádě se ve Velké Británii loni prodej zvýšil o více než 20 procent. V Asii byl růst prodeje víc než padesátiprocentní. "Dařilo se v zemích jako je Jižní Korea, Japonsko, Vietnam či Tchaj-wan," uvedl Mareček.