Firmy a podnikatelé dostali dvě důležité zprávy: stát nyní jasně definoval, kdo se ocitne v databázi dlužníků DPH. Obchodním partnerům poslal návod, jak se vyhnout ručení za daň. 

Generální finanční ředitelství ocejchuje jménem nespolehlivý plátce každého, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na dani z přidané hodnoty celkem více než 10 milionů korun. Stejnou nálepku dostane i firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun. Na seznamu se ocitne i podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Za dlužníka lze zaplatit předem

V nové databázi musí každá firma od ledna kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce Nespolehlivý plátce neobjevilo ANO. U těch pak ručí za odvedení DPH - pokud ji obchodní partneři nezaplatí, musí ji uhradit ona. Finanční ředitelství teď dává návod, jak se tomu vyhnout: Nastavte smlouvy tak, že daň za dodavatele odvedete přímo úřadu. Stačí uvést jeho identifikační údaje - název firmy, DIČ, datum obchodu a další - a poslat sumu na příslušný daňový úřad. A samozřejmě cenu o daň snížit.

"Nespolehlivá firma, pokud nebude chtít přijít o obchody, s tím asi bude souhlasit. Je však dobré to zakotvit do smlouvy. Řada našich klientů už to řeší," říká analytik poradenské firmy TPA Horwath Rostislav Kuneš. "Zvažujeme několik kroků, jedním z nich je úprava smluv," říká Michaela Hendrychová, daňová ředitelka Telefóniky.

Kuneš pochybuje, že by firmy takto masivně měnily vztahy i se spolehlivými firmami: "Poctivá firma na něco takového nepřistoupí. Vznikaly by jí u úřadů přeplatky a přicházela by o peníze."

Podle Radky Maškové ze společnosti Deloitte je však pro firmy mnohem větší problém než samotné ručení to, že si musí informace v registru vyhledávat ručně.

"Od dubna k černé listině dlužníků navíc přibudou platby jen na oficiální účty (zveřejněné u správce daně) a ručení za daň při platbě na jiný účet. To je pro firmy mnoho starostí a velké riziko. Z praxe vím, že se toho hodně obávají."

Finanční ředitelství ale slibuje, že systém uzpůsobí, aby bylo možné data vytahovat pomocí účetních softwarů. "Zhruba do konce února spustíme webovou službu, z níž informační systémy třetích stran budou moci zjistit, zda je plátce nespolehlivý," říká v rozhovoru pro HN Otakar Sladkovský z finančního ředitelství.

Můžete se bránit

Proti zařazení do registru se může společnost odvolat. Tím se zveřejnění - až na výjimečné případy - odloží, dokud není jasno, zda je označení oprávněné. Firma navíc dostane předem varování, že jí něco takového vůbec hrozí. Úřad by měl přihlížet i k situacím, kdy firma za prohřešek nemůže - třeba kvůli druhotné platební neschopnosti nebo živelní pohromě.