Laurence Kotlikoff na serveru VoxEU píše, že sebenaplňující se recese je etablovaný termín v ekonomické vědě . Americké ekonomické problémy jsou více než cokoli jiného zapříčiněny hysterií lídrů spíše než skutečnou ekonomickou situací. Obama i Kongres musejí přestat strašit národ fiskálním útesem. Představte si, že jste zaměstnavatel a stále vás někdo straší katastrofou.

Zde bych dodal, že se nám tu rýsují jisté paralely s českou vládou. Ta se také – alespoň donedávna – vyžívala ve strašení lidí.

Nejen Řecko bývá vyzýváno k prodeji svých ostrovů. Deník The Washington Post provokativně vyzývá americkou vládu k prodeji Aljašky. Pominuly by okamžitě problémy s fiskálním útesem, zvyšováním daní a zbytečnými škrty. Úspěšný prodej nemovitostí stojí na načasování a prodat Aljašku je dobré právě teď.

Lincoln koupil Aljašku od Rusů za 7,5 milionu dolarů a tehdy jí Američané říkali vymačkaný pomeranč, protože měli pocit, že Rusové všechno cenné vytěžili. Při započtení inflace by dnešní adekvátní cena byla 114 milionů dolarů.

V polovině 80. let odhadl Michael J. Boskin, že jen rezervy ropy a plynu na Aljašce mají hodnotu 200 miliard dolarů. Jenže tehdy stál barel ropy 26 dolarů.

Podle Nouriela Roubiniho se Německo snaží popřít fakt, že úspěšné měnové unie jako Spojené státy zahrnují podstatné sdílení rizika v plnohodnotné bankovní a fiskální unii, která absorbuje šoky. Krize eurozóny není zatím vyřešena, ale den zúčtování se pouze odkládá.

Úvodník agentury Bloomberg však tvrdí, že bylo v rámci bankovní unie dosaženo významného pokroku a povedlo se prý daleko více než na minulých summitech, kdy bylo řešení odkládáno.

Ministr Miroslav Kalousek volal vyšetřovateli. Němci teď mají také skandál s telefonátem. Viceprezident Deutsche Bank Jürgen Fitschen, který patří mezi obviněné v kauze daňových úniků, telefonoval podle Spiegel Online předsedovi vlády Hesenska a stěžoval si na policii a její příliš tvrdý postup.

Lze prý předpokládat, že antibankovní sentiment bude hlavní předvolební kartou SPD.