Českému průmyslu se nedaří. V září průmyslová výroba meziročně klesla o 7,1 procenta, přičemž v srpnu to bylo o 3,1 procenta. Na výsledku se projevila především nižší výroba motorových vozidel. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad.

Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny méně. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce klesla o 2,4 procenta.

Po započtení sezonních vlivů včetně počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o desetinu procenta.

K meziročnímu poklesu dále přispěla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků. Nejvýznamněji vzrostla výroba chemických látek, koksu, rafinovaných ropných produktů a elektrických zařízení.

"Prudký pokles průmyslové produkce v září má na svědomí především nižší počet pracovních dnů a slábnoucí domácí i zahraniční poptávka," komentuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Odnesly to automobilky

"Výroba se sice meziročně snížila o 7,1 %, avšak po zohlednění rozdílného počtu pracovních dnů výsledek nevypadá až tak tragicky (-2,4 %).

Přesto je vidět, že zesilující útlum poptávky se na českém průmyslu začíná stále více projevovat. Tentokrát to odnesly především automobilky (-11,1 %), tedy dosavadní hlavní motor celého průmyslu, exportu a nakonec i HDP.

Údaje o průmyslu, jako další číslo z ekonomiky v řadě, naznačují, že už rok trvající recese naší ekonomiky ve třetím čtvrtletí zdaleka neskončila," uzavírá Dufek.

Hodnota nových zakázek v září ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 5,2 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 4,1 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 7,4 procenta.

"K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů," uvedl ČSÚ.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v září meziročně klesly o dvě procenta.

 "Až se ve statistice objeví zrušení výroby LCD televizorů firmou Panasonic v Plzni, bude výsledek ještě horší," upozorňuje David Marek, hlavní ekonom Patria Finance.

"Ani další klíčové odvětví českého průmyslu nepřináší dobré zprávy, produkce hutí klesá o 10,8 procenta. Za celý letošní rok počítáme s poklesem průmyslové výroby o 0,5 procenta po loňském růstu o 6,9 procenta," říká Marek.

Propad prohloubilo i stavebnictví

Tuzemská stavební výroba se v září meziročně snížila o 10,6 procenta. Propad, který trvá od začátku roku, se tak dál prohloubil ze srpnového poklesu o 4,7 procenta. V září byl nižší počet zahájených bytů i stavebních povolení, nárůst zaznamenaly jen dokončené byty, kterých přibylo meziročně o 4,6 procenta, informoval ČSÚ.  


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE




Stavební výroba v Česku se v září meziročně snížila o 10,6 procenta. Propad, který trvá od začátku roku, se tak dál prohloubil ze srpnového poklesu o 4,7 procenta. V září klesl počet nově zahájených bytových staveb i stavebních povolení, nárůst zaznamenaly jen dokončené byty, kterých přibylo meziročně o 4,6 procenta.

Meziměsíčně po očištění od sezonních vlivů bylo stavebnictví nižší o 1,5 procenta. Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba budov, meziročně kleslo o 8,2 procenta, a inženýrské se snížilo o 15,8 procenta.

Investoři začali v září stavět meziročně o 25,5 procenta bytů méně, tedy 1857. V rodinných domech jejich počet klesl o 26,2 procenta a v bytových o 52,3 procenta.

Dokončených bytů meziročně přibylo o 4,6 procenta na 2059. V rodinných domech se jejich počet zvýšil o 14,9 procenta, naopak v bytových klesl o 10,9 procenta.

Stavebních povolení úřady vydaly 8378, což je proti loňskému září o 11,4 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb meziročně klesla o 9,5 procenta na 24,3 miliardy korun.