Snaha pražské burzy o získání nových IPO se zatím míjí účinkem. A nezmění to ani pondělní start duálního listingu akcií Tatry Mountain Resorts. Zájem o domácí akciový trh jednoduše upadá.

Investoři jsou rok od roku zkušenější a odcházejí na zahraniční trhy - do USA, Německa, Francie... Čeští obchodníci s cennými papíry ale bojují a snižují poplatky. Proč se burze v Praze ve válce o investora nedaří?

valentik 48x48 Jak problém se slábnoucí likviditou vyřešit? Skutečně se vyplatí investovat v zahraničí? A kde tedy bude pražská burza za 10 let? Bude ještě vůbec existovat? Není už teď v jakémsi komatu? Na dotazy čtenářů IHNED.cz odpovídal hlavní investiční stratég ČP INVEST Michal Valentík.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Vostrý
Dobrý den, nemyslíte si, že za klesající likviditou BCPP může především neschopnost managementu a to hlavně pana Koblice, který neudělal nic pro to, aby se situace změnila? Porovnám-li situaci s poslkou burzou, která měla po roce 2000 daleko horší výchozí podmínky, zjistím, že management BCPP naprosto selhal. Jaký je váš názor? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, za klesající likviditu můžou následující faktory 1) finanční krize z let 2008/09, kdy mnoho investorů a především spekulantů utrpělo ztráty, a tudíž se nyní již neúčastní 2) historie českého kapitálového trhu - zde narážím na formu kupónové privatizace v Česku. Polsko zvolilo postuponou variantu a privatizovalo podniky pomalu. V roce 1991 vznikla v Polsku burza s pěti akciemi státních firem. Postupně se tam naučily chodit pro kapitál i soukromé firmy a investoři se zas pomalu učili, jak burza funguje. Počet firem kótovaných na burze úměrně rostl, stejně tak jak počet investorů a zájemců. Důležité je, že tento růst byl přirozený a tedy stabilní. 3) Cenová politika pražské burzy odradila (především po finanční krizi) zahraniční investory, aby zadávali objednávky českým tvůrcům trhu a místo toho dochází k přímým obchodům v Londýně Takže představitelé pražské burzy svůj podíl mají, ale těch faktorů je více.
Michal Valentík
František
Dobrý den, jak si vysvětlujete nízkou likviditu na Pražské burze? Je to odchodem zahraničních investorů? Nedůvěrou v akciové trhy obecně? Nebo mají investoři méně peněz? Nezbývá podotknout, že se sníženou likviditou se potýká mimo jiné i burza v USA - objem obchodů oproti letům před rokem 2008 je zlomkový.. Děkuji
Je to především odchodem zahraničních investorů. Ti tvořili drtivou většinu objemů.
Michal Valentík
Krystof
Dobry den, jestli to takhle s ceskou burzou pujde dal v ohledu klesajiciho objemu obchodovani, za jak dlouho si myslite, ze nas akciovy trh bude stejne tak mrtvy, jako tomu je na Slovensku?
Nyní přejde pražská burza na systém Xetra. Je tedy možné, že objemy se částečně do Prahy vrátí. Například v Rakousku po zapojení do systému Xetra se objemy zvýšily 10x. Ale to bylo před více jak deseti lety. Dnes je situace úplně jiná a i v Rakousku jsou bídné objemy. Doufejme tedy, že pražskou burzu alespoň částečně nerozhýbe Xetra. Stav jako na Slovensku neočekávám. I kdyby Xetra nepřinesla objemy, tak situace je u nás odlišná než na Slovensku, tudíž úplně mrtvo zde nebude.
Michal Valentík
Aleš
Podívám-li se někdy náhodně na ČT24 na tituly, které jsou na české burze,tak si uvědomuji, že vůbec neodráží ekonomiku České republiky. Řeknu si však, že je to dobré pro výcvik makléřů, kteří se pak mohou uplatnit na jiných burzách. Mám pravdu?
Máte pravdu, že index pražské burzy PX neodráží ekonomiku ČR. Ale to není jejím cílem. Čtyři tituly (Čez, erste bank, KB a telefonica) tvoří přibližně 3/4 tržní kapitalizace indexu PX
Michal Valentík
Jana
Dobrý den, dá se v brzké době očekávat vstup dalšího hráče na pražskou burzu? Respektive vyplatí se jim to vůbec, když vedle v Polsku mají dobře rozjetý trh? A vůbec, neměli bychom se v tomto směru učit od Poláků?
Když funguje trh v Polsku, tak proč by někdo chodil do Česka? Například finanční skupina ING redukuje počet obchodníků s akciemi v regionu CEE a jedině ve Varšavě si ponechává pobočku. Úspěch Varšavské burzy je dán také tamní legislativnou, kdy fondy mají povinnost nakupovat v drtivě většině pouze polské akcie. To vytváří další likviditu a kde je likvidita, tam jsou také spekulanti, kteří dodávají trhu likviditu.
Michal Valentík
rakusan
Zeptám se na trošku jinou otázku, co si myslíte o FEDu, názorům na jeho zrušení a návratu ke zlatému standardu?
Podle Vaší přezdívky jste pravděpodobně zastáncem rakouské školy. Sdílím stejné názory a to především Misesovského křídla.
Michal Valentík
Honza
Jaké kroky tedy může pražská burza udělat, aby se zatraktivnila jak pro investory, tak pro firmy? Děkuji.
Již nyní na tom pracuje. Za měsíc a půl přejde na systém Xetra, čímž otevře pražskou burzu i nečlenům burzy.
Michal Valentík
jirka
dobry den, za sebe jako drobneho investora muzu rict, ze pro me bcpp nema moc co nabidnout a proto se radeji obracim k zahranicnim akciim. Vetsina kvalitnich titulu kopiruje stejny vyvoj, tak neni treba je kupovat vsechny a zbytek jsou nekvalitni akcie ztratovych az krachujicich firem. ptam se tedy - proc bych mel na prazske burze investovat? dekuji, Jirka
Já s Vámi souhlasím. Jediný důvod který bych našel je eliminace měnového rizika.
Michal Valentík
Pavel Turek
Vážený pane Valentíku, chci se zeptat, co si myslíte o akciových trzích vyspělých zemí, resp. jejich růstu v posledních měsících? Dle mého nebyl žádný z problémů (zadluženost, ztráta konkurenceschopnosti vůči emerging markets apod.)vyřešen a nynější růst je pouze krátkodobou záležitostí způsobenou HODNĚ uvolněnou měnovou politikou a až siláckými vyjádřeními politiků. Jsem přesvědčen, že mnoho trhů je a ještě bude v downtrendu. S ohledem na předchozí dotaz, nebyl byste rád, pokud by právní řád umožnil standardním (UCITS) fondům shortovat? S pozdravem P.T.
Ohledně posledních měsíců: jak píšete - centrální banky provádějí agresivní uvolněnou měnovou politiku - tím se na trzích objevují další peníze, které tento růst podporují. Riziko se na trzích snižuje a investoři jsou ochotni kupovat více riziková aktiva - tedy akcie. Otázkou zůstává kdy tento penězovod skončí. Až se tak stane, budeme svědky dalšího kola výprodejů. shortování fondů: Myslím si, že shortování je forma spekulace již pro ostříleného spekulanta. A drtivá většina spekulantů neinvestuje přes fondy, ale samostatně ať už přímo do akcií nebo přes ETFka. Většina fondů hledá na trhu pozitivní hodnotu a ne negativní, proto mě nemožnost fondů shortovat extrémně nevadí.
Michal Valentík