Řecko by mělo okamžitě přestat splácet dluhy věřitelům a začít jednat o zmírnění drastických úsporných opatření, jinak bude čelit sociálním nepokojům.

Uvedl to v úterý podle agentury DPA mluvčí Koalice radikální levice (SYRIZA), která je největším opozičním uskupením v řeckém parlamentu.

Řekové by podle mluvčího mohli na daňových úřadech "rozbít vše na cimprcampr", protože již nemají žádné peníze na placení daní. SYRIZA skončila v červnových parlamentních volbách na druhém místě. Rozhodla se být aktivní opozicí a dosavadní činnost vlády kritizuje prakticky na každém kroku.

Řecká vláda se nyní snaží dokončit plán dodatečných úspor v objemu 11,5 miliardy eur (zhruba 285 miliard Kč), který je podmínkou k tomu, aby země dostala od zahraničních věřitelů další část záchranného úvěru.

Některé členské země eurozóny, které drží Řecko finančně nad vodou, odmítají další peníze poskytnout, pokud neuvidí, že Řecko začalo pracovat na slíbených reformách. 

Řecko nyní čerpá druhý záchranný program, který si dohodlo v objemu 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku v objemu 110 miliard eur, během čerpání se ale ukázalo, že záchranný úvěr Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.

Řecko je pátým rokem v recesi a předpokládá se, že požádá o dvouletý odklad termínu, do něhož má zavést dohodnutý program úspor. Ten stanovili zahraniční věřitelé. Pokud Řecku vyhoví, Atény budou mít čas na zavedení úspor až do roku 2016, zatímco současný plán počítal s rokem 2014.