Senát ve čtvrtek podle očekávání zamítl vládní stabilizační balíček, který zejména zvyšuje daň z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent.

Obsahuje i další úsporná opatření. Vláda nyní bude ve sněmovně potřebovat hlasy nejméně 101 koaličních poslanců, aby senátní veto přehlasovali.

Některým z nich se ale balíček nelíbí. Pro zamítnutí dnes hlasoval spolu s opozicí i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera. Zvýšení DPH nepodpořil ani lidovecký senátor Petr Pithart.

Senátorům Kalousek ve čtvrtek při představování návrhu řekl, že vláda realizuje 68 procent opatření na výdajové straně rozpočtu a zbylých 32 procent na příjmové straně. Zdůraznil, že daně nikdo nezvyšuje rád.

"Nikdo z nás se nedomnívá, že zvýšení daní je prorůstové opatření," řekl. Vláda je podle něj přesvědčena, že mnohem menším zlem je zdanění spotřeby, a nikoli zdanění výkonu, tedy příjmů, řekl Kalousek.

Přehled toho, jak kdo hlasoval o DPH, najdete ZDE

Mezi hlavní kritiky patřili senátoři ČSSD. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je předloha v rozporu s ústavními principy. "Vládní návrh zákona na zvýšení DPH je nejenom legislativní paskvil, který by způsobil v českém právním řádu zmatek, ale navíc jsou vážné pochybnosti vůbec o jeho ústavnosti," uvedl. Pokud by byl přijat, pak by prý nemohla by být uplatňována zásada, že zákon později přijatý v dané věci ruší zákon dřívější.

Naopak ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vládní návrh obhajoval. "To, co teď projednáváte, je nezbytná rozpočtová legislativa pro to, aby vláda v roce 2013 mohla předložit deficit nižší než v roce letošním," apeloval na senátory. Varoval, že země, která ztratí přístup na finanční trhy, přestává být svobodná a stává se rukojmím "těch ošklivých imperialistů z Wall Streetu". "Oni vám to pak nadiktujou. A můžete akorát tak sklapnout kramfleky," prohlásil.

Premiér Petr Nečas řekl již v úterý, že bez přijetí tohoto balíčku není možné schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jak řekl, věří, že se všichni koaliční poslanci zachovají zodpovědně. Někteří poslanci ODS však balíček kritizovali již při předchozím schvalování ve sněmovně.

Zvýšení DPH kritizoval i prezident Václav Klaus. Řekl, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku.

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Opozice mimo jiné tvrdí, že lidé začnou víc nakupovat v zahraničí, protože se jim to vyplatí.

Daň pro bohaté

Návrh obsahuje také tzv. solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100.000 korun měsíčně. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Předloha také sjednocuje dávky spojené s bydlením.

Ministerstvo financí odhaduje, že zvýšení DPH přinese státnímu rozpočtu v příštím roce 14 miliard korun, v roce 2014 ještě o dvě miliardy více. Řekl to první náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Podle poslance Michala Doktora (nezávislý, dříve ODS) ale zvýšení DPH další peníze do rozpočtu nepřinese, naopak se vybere méně než nyní. Dokazuje to podle něj "katastrofický" výběr DPH v letošním květnu po posledním zvýšení dolní sazby.

Ministerstvo financí ale květnový propad zdůvodnilo změnou metodiky a účetními přesuny, které by v celoročním vyčíslení nemělo mít dopad.

Za propadem celkové spotřeby asi o 70 miliard je podle něj obecně nejistota a obavy z vývoje v Evropě, kvůli které spotřebitelé šetří na horší časy. Dopad předchozího zvýšení dolní sazby DPH je asi desetinový, kolem 7 miliard korun.