Jeden z největších prodejců paliv v Česku společnost Shell narušuje cenami benzinu a nafty u části svých pump hospodářskou soutěž. Jsou o tom přesvědčeni někteří konkurenční prodejci paliv.

Společenství čerpacích stanic v ČR (SČS), které sdružuje menší nezávislé distributory a prodejce, podalo v této souvislosti podnět k antimonopolnímu úřadu. Ten má nyní posoudit, zda je v cenové válce, kterou už v březnu spustil Shell svými extrémně nízkými cenami ve vybraných regionech, porušován zákon. Shell stížnosti konkurence zatím nechce komentovat.

Shell, který společně s Benzinou a OMV patří i k největším prodejcům, srazil ceny tam, kde jeho pumpy konkurují stanicím nejlacinější sítě u nás – Tank Ona. A to na přesně stejnou úroveň, v současnosti 34,90 koruny za litr Naturalu 95. To je téměř o dvě koruny pod republikovým průměrem a ve srovnání s běžnou nákupní cenou a po odečtení DPH to znamená minimální nebo až nulovou marži.

Výkonná a početná síť celkem 185 pump Shellu si to kompenzuje jinde. Například u dálnic, kde marže dosahují i více než čtyři koruny z litru.

Nízkým cenám a v místě téměř nulovým maržím se ale museli přizpůsobit všichni prodejci v sousedství. Kromě firem jako OMV nebo Agip také ty nejmenší, které nemají ztráty kde jinde kompenzovat.

"Pokud podnikají v souladu legislativou, tedy nakupují řádně zdaněné pohonné hmoty, je jejich provoz v důsledku probíhající cenové války ztrátový a hrozí, že ukončí svou podnikatelskou činnost," píše SČS antimonopolnímu úřadu v dopise, který mají HN k dispozici.

Shell lze podle vyjádření zástupců společenství považovat za subjekt v dominantním postavení, a to mu údajně umožňuje ovlivnit hospodářskou soutěž.

Shell podle svého mluvčího Petra Šindlera svou cenovou politiku nekomentuje. A antimonopolní úřad společnost ještě nekontaktoval. „Proto se k této záležitosti nemůžeme vyjádřit,“ uvedl Šindler.Čtěte více v Hospodářských novinách