Americká centrální banka (Fed) na závěr svého dvoudenního zasedání podle očekávání žádná nová opatření na podporu domácího hospodářského růstu nepřijala, signalizovala ale připravenost poskytnout ekonomice v případě zhoršení situace další podporu.

Fed konstatoval, že ekonomická aktivita ztratila sílu, a vyjádřil zklamání nad pomalým klesáním vysoké nezaměstnanosti.

Výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC), orgán, který ve Fedu rozhoduje o měnové politice, ve sdělení uvedl, že ekonomika v prvním pololetí "poněkud zpomalila", zatímco na předešlém zasedání v červnu o ní uvedl, že "mírně expanduje".

Nezaměstnanost zůstává podle Fedu vysoká a spotřebitelské výdaje zeslábly.

Fed zopakoval, že bude držet základní úrokovou sazbu na nynější rekordně nízké úrovni v pásmu nula až 0,25 procenta nejméně do konce roku 2014. Na této úrovni jsou krátkodobé sazby od konce roku 2008.

Další twist možná v září

Finanční trhy zklamalo, že Fed alespoň nerozhodl držet nulové sazby déle než do roku 2014. Akcie na Wall Street, které předtím nepatrně rostly, po oznámení Fedu přešly do záporného pásma. Podle ekonomů ale Fed zřejmě na zářijovém zasedání půjde dále a možná oznámí další program nákupů státních dluhopisů, jimiž snižuje dlouhodobé úrokové sazby na trhu.

"Výbor bude pozorně sledovat nové informace o ekonomickém a finančním vývoji a v případě potřeby poskytne dodatečnou podporu," uvedl Fed. Proti rozhodnutí o držení nulových sazeb do roku 2014 opět hlasoval jen jeden ze 12 členů FOMC, guvernér richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker.

Na červnovém zasedání Fed rozhodl, že o šest měsíců až do konce letošního roku prodlouží takzvanou operaci twist, v níž nakupuje státní dluhopisy s dlouhodobou splatností za výnosy u prodejů krátkodobých obligací. Smyslem je srazit dlouhodobé úroky, a tím usnadnit refinancování hypoték a financování podniků. Šéf Fedu Ben Bernanke ale tehdy řekl, že když podpůrná opatření nebudou mít výraznější efekt, centrální banka může přistoupit k dalším.

Američané neutrácejí

Fed oznámil operaci twist loni v září, kdy sdělil, že na tento program vynaloží až 400 miliard dolarů. V červnu uvedl, že na něj věnuje dalších až 267 miliard dolarů.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila růst na 1,5 procenta, nejméně od loňského třetího čtvrtletí. Výrazně přitom oslabují spotřebitelské výdaje, které se na výkonu ekonomiky podílejí 70 procenty. Útlum ekonomiky ve volebním roce může být fatální pro snahu dosavadního prezidenta Baracka Obamy o znovuzvolení.

Obamovi se vyčítá, že ani přes vysoce podpůrnou politiku Fedu za něj ekonomika nebyla schopna dospět ke skutečnému oživení z poslední recese, která skončila už před třemi lety.

Klíčová je zejména situace trhu práce, která je od počátku Obamovy vlády velmi nepříznivá. Míra nezaměstnanosti stoupla nad osm procent už v únoru 2009 a minulý měsíc byla podle odhadů stále na 8,2 procenta.