Miroslav Semrád (42)

 - Vystudoval České vysoké učení technické v Praze.
- V minulosti pracoval mimo jiné jako marketingový ředitel České pošty či produktový manažer v české Telefónice.
- V současnosti je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti OnSite Power Holding.
- Když nepracuje, ze všeho nejraději se věnuje rodině. Volný čas využívá i k hraní golfu, cestování a ke hře na kytaru.

NÁPAD ROKU 2012

Ekonom přináší seriál o projektech finalistů soutěže Nápad roku 2012.
Mediálním partnerem soutěže je týdeník Ekonom.

Rostoucí ceny energií nutí lidi přemýšlet o úsporách. Nejlépe je na tom ten, kdo se nemusí spoléhat na velké dodavatele typu ČEZ, ale svoji elektřinu či teplo si vyrobí sám. Jenže málokdo má čas a prostředky na to, aby si pořídil svoji vlastní elektrárnu a následně se staral o její provoz.

Dvaačtyřicetiletého podnikatele Miroslava Semráda napadlo, že by mnoha lidem a firmám mohla vyhovovat zlatá střední cesta: "vypůjčená" elektrárna. Jeho projekt získal čtvrté místo v soutěži Nápad roku. V Česku sice existuje několik firem, které jsou schopné zájemcům dodat mikroelektrárny, respektive kogenerační jednotky s malým výkonem, ale jejich provozováním pro klienty se až dosud nikdo podstatně nezabýval.

Jak to funguje

Na Semráda proto čeká v zásadě nevyužitý trh. Na projektu začal pracovat v rámci společnosti OnSite Power spolu se svým bratrem Janem a dalším společníkem Martinem Humlem v únoru minulého roku. Základní myšlenka je jednoduchá. Do objektu zájemce, který je schopen spotřebovat větší množství energií - tedy například firmy sídlící ve větší kancelářské budově či obchodního centra -, se instaluje kogenerační jednotka vyrábějící ze zemního plynu elektřinu a teplo.

Jejím vlastníkem zůstane OnSite Power, která se stará o provoz. Klient za dodanou elektřinu i za teplo platí svému novému dodavateli. Elektřinu, kterou klient nespotřebuje, lze dodat do rozvodné sítě a prodat. Klient může tímto způsobem podle Miroslava Semráda na energiích běžně ušetřit 70 až 120 tisíc korun ročně. "Nám by mohla jedna jednotka ročně generovat tržby ve výši pěti až devíti set tisíc korun," doplňuje Semrád. Dnes už všichni intenzivně pracují na instalaci prvních tří kogeneračních jednotek, do konce roku by jich mělo přibýt dalších deset.

A co na oceněný nápad říká odborník? "Zájemce o mikroelektrárnu by si měl nechat zpracovat nezávislé odborné posouzení ekonomické efektivnosti," doporučuje vedoucí energetických služeb poradenské společnosti Martia Tomáš Müller.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se