Domácí poptávka zůstane slabinou české ekonomiky. Reálné mzdy zaměstnanců totiž letos a zřejmě i v příštím roce kvůli pokračující recesi poklesnou. To dále sníží koupěschopnost českých domácností.

Podle průzkumu u více než 200 firem, který provedly Svaz průmyslu a ČNB, by letos hrubé mzdy měly vzrůst průměrně o 1,67 %. Pro příští rok pak průmyslníci očekávají růst jen o 1,41 %. Inflace je nyní nad třemi procenty, příští rok se nečeká pokles pod dvě procenta.

Další prostředky domácnostem s velkou pravděpodobností odčerpá zvýšení DPH na 15 a 21 procent – vládní návrh totiž v úterý ve sněmovně překonal předposlední překážku.

Chabá domácí spotřeba je jedním z hlavních faktorů, který brzdí českou ekonomiku, vláda však žádná opatření na podporu spotřeby domácností či stimulaci investic nechystá. "V prostředí malé, otevřené a proexportně orientované ekonomiky je neefektivní podporovat domácí poptávku, ale spíše posilovat konkurenceschopnost," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Česká ekonomika nyní výrazně ztrácí na srovnatelné sousední státy. Zatímco tuzemský průmysl klesá, polský roste o 4,6 procenta a na Slovensku výroba vzrostla dokonce o 13 %. Slovensko je přitom na exportu podobně závislé jako Česko.

Ministerstvo financí lepší výsledky sousedů uznává a domácí obtíže připisuje "velmi nízké a ve většině případů i dále klesající úrovni důvěry v další ekonomický vývoj". Čtěte více v Hospodářských novinách