Nová řecká vláda by měla přestat žádat o další pomoc a místo toho se rychle snažit přijmout reformy dohodnuté výměnou za předchozí pomoc od svých evropských partnerů. Uvedl to v rozhovoru pro list Bild am Sonntag německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Schäuble v listu podle agentury Reuters mluví neobvykle otevřeně. Podle něj Řecko ztratilo velkou část důvěry Evropy během dluhové krize. Ukazují to i průzkumy veřejného mínění ze čtyř největších ekonomik eurozóny zveřejněné v listu.

"Nejdůležitějším úkolem, který má před sebou nový premiér (Antonis) Samaras je schválit dohodnutý program rychle a bez dalšího prodlení místo toho, aby se ptal, co dalšího mohou ostatní udělat pro Řecko," prohlásil Schäuble, který je blízkým spojencem kancléřky Angely Merkelové a nejvlivnějším ministrem financí v Evropě.

Nová, třístranná vládní koalice v Řecku ve čtvrtek uvedla, že chce znovu projednat podmínky záchranného úvěru 130 miliard eur (3,4 bilionu Kč), které pomohly zemi vyhnout se bankrotu. Řecko chce mimo jiné prodloužit o dva roky termín pro snížení rozpočtového schodku na 2,1 procenta hrubého domácího produkt z 9,3 procenta v roce 2011. Současný termín je rok 2014. Prodloužení termínu si by si vyžádalo dalších 16 až 20 miliard eur.

Dále chce vláda usilovat o prodloužení doby pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti na dva roky z jednoho, nabídnout výhody osobám samostatně výdělečně činným, které jsou nyní bez práce, či omezit propouštění ve veřejném sektoru ze současných 150.000 osob.

Míč na straně Řecka

"Míč je nyní na straně Řecka," uvedl Schäuble. "Mají to ve svých rukách, získat zpět důvěru lidí z Evropy. Toho dosáhnou jen konkrétními činy a skutky."

Průzkum mezi 4000 obyvateli v Německu, Francii, Španělsku a Itálii ukázal, že 78 procent Němců a 65 procent Francouzů chce, by Řecko opustilo eurozónu. Ve Španělsku podporuje odchod Řecka 51 procent dotazovaných a v Itálii 49 procent. Velká většina dotazovaných ve všech čtyřech zemích, kde žije celkem 254 milionů obyvatel, nečeká, že by Řecko vůbec někdy záchranné úvěry splatilo. Pouze malá minorita však chce zrušit euro a vrátit se k národním měnám. Průzkum uskutečnil Ifop Institute pro Bild am Sonntag a přední noviny ve Francii, Španělsku a Itálii.

"Průzkum ukázal dvě věci. Drtivá většina chce euro a za druhé ukazuje, o kolik důvěry Řecko mezi Evropany přišlo," dodal Schäuble.