Bývalá německá vláda kancléře Gerharda Schrödera i tehdejší Evropská komise věděly o rizicích spojených s přijetím Řecka do eurozóny, ale ignorovaly je. S odvoláním na interní dokumenty EK a kancléřství to ve svém čtvrtečním vydání píše německý týdeník Stern, který na zprávu upozornil ve středu na svých internetových stránkách.

Eurostat podle něj už v roce 1999 informoval EK ve dvou dopisech o možných zmanipulovaných údajích Atén o řeckém deficitu. EK ale tato varování podle Sternu odmítla.

Řecko bylo už tehdy závislé na podpoře z EU

Také Schröderova vláda měla podle něj na počátku roku 2000 k dispozici řadu kritických poznámek z Bruselu o slabosti řeckého hospodářství.

Evropští experti v nich upozorňovali na nízký průmyslový export, na obrovský deficit v obchodní bilanci a na příliš vysokou závislost Atén na evropských subvencích, jejichž výše tehdy dosahovala rekordních pěti procent hrubého domácího produktu země.

Brusel podle Sternu rovněž upozorňoval Berlín na varovné signály týkající se konkurenceschopnosti Řecka a hrozící silné inflace v případě vstupu Jihoevropanů do eurozóny. Řecko podle nich tehdy nebylo připraveno na možný ekonomický šok, který přijetí eura vyvolá.

Bývalý kancléř Schröder německou podporu vstupu Atén do měnové unie v minulosti opakovaně obhajoval kladným vyjádřením EK. K odhalením Sternu se nechtěl vyjádřit.

Celý článek v původním německém znění si můžete přečíst na zpravodajském portálu deníku Stern.