Výnos španělských státních dluhopisů s klíčovou desetiletou splatností dnes poprvé v historii vystoupil na sedm procent. Informuje o tom server Tradeweb, který tato data sleduje.

Sedmiprocentní výnos je podle expertů dlouhodobě neudržitelný a pokud by vytrval, Španělsko by se mohlo dostat do platební neschopnosti. Euro po zprávě smazalo zisky a vůči dolaru kleslo na 1,2543 USD.

Zájem se naopak soustředil na nákup dluhopisů německé vlády.

 

Španělské problémy ale dopadají i na Itálii. Ta ve čtvrtek provedla aukci dluhopisů s víceletou splatností, poprvé po přislíbení 100 miliard eur španělským bankám.

Itálie sice v aukci naplnila svůj maximální cíl a prodala dluhopisy v celkové hodnotě 4,5 miliard eur, výnosy na jejich bondech ale prudce vzrostly. Například u 3letých dluhopisů na 5,3 % z květnových 3,91 %.

Blíží se řecké volby

Za sílící nervozitou na trhu jsou jednak nadcházející parlamentní volby v Řecku, které mohou znamenat odchod Řecka z eurozóny, jednak ale i postoj ratingových agentur. Nejnověji agentura Moody's srazila rating Španělska o tři stupně na známku Baa3. To je těsně nad spekulativním pásmem.

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating znamená úlevu pro státní rozpočet.

Španělsko se o minulém víkendu dohodlo na čerpání finanční pomoci pro svůj bankovní sektor. Použít by k tomuto účelu mohlo až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), část analytiků si ale myslí, že ani to nebude stačit a země bude rovněž nucena požádat o zahraniční finanční pomoc stejně, jako to učinilo už Řecko, Irsko a Portugalsko.

Vývoj výnosů dluhopisů jednotlivých zemí