Celkové příjmy rozpočtu ke konci května meziročně mírně stouply na 399,5 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta, fakticky ale příjmy stouply o 0,1 procenta. Daňové příjmy se zvýšily o 1,1 procenta na 188,7 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Ministerstvo k výsledkům uvedlo, že v meziročním srovnání se negativně projevil vysoký výběr inkasa daně z přidané hodnoty loni v květnu. "Ta byla způsobena novelou zákona o DPH platné od dubna 2011, dle které mohli plátci DPH nárokovat odpočet až ve zdaňovacím období, ve kterém měli k dispozici daňový doklad. Tím se v květnu 2011 abnormálně zvýšilo inkaso DPH, což opticky způsobuje meziroční pokles oproti květnu 2012. Tento vliv bude v dalších měsících překonán," uvedl náměstek ministra financí pro daně a cla Ladislav Minčič.

Na dani z přidané hodnoty letos stát zatím vybral 75,7 miliardy korun, meziročně o tři procenta méně. Rozpočet přitom počítá s růstem o 15,5 procenta proti skutečnosti roku 2011, což ovlivňuje především novela zákona o DPH, která zvýšila dolní sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent.

 

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly o 0,4 procenta na 478,6 miliardy korun. "V meziročním srovnání měly na nižší výdaje pozitivní vliv především nižší výdaje na stavební spoření o 5,4 miliardy korun," uvedlo MF. Loni totiž klesla státní podpora stavebního spoření, která se vyplácí vždy až následující rok.

Na sociální dávky stát vynaložil 199,8 miliardy korun, meziročně o 7,2 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 158,1 miliardy korun, což je o 3,8 procenta více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci května zaplatil v meziročním srovnání o 14,2 procenta více, tedy 26,4 miliardy korun.