Každý stát eurozóny by měl připravit vlastní plán pro případ, že se Řecko rozhodne opustit eurozónu. Na tomto opatření se dohodli experti států eurozóny na dnešní telekonferenci. S odvoláním na dva různé zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Dohoda byla dosažena na úrovni expertů (takzvané EWG), kteří připravují jednání ministrů financí eurozóny.

"EWG se shodlo na tom, že každá země eurozóny by měla připravit alternativní plán, individuálně, pro případné dopady řeckého odchodu z eura," citoval Reuters jeden ze zdrojů.

 

"Na úrovni eurozóny zatím nic připraveno nebylo, kvůli obavě z úniků," dodal.

Řecko na vážkách

O tom, že by Řecko mohlo opustit eurozónu, se s větší intenzitou začalo hovořit v posledních týdnech pod dojmem výsledků řeckých předčasných voleb. V nich uspěli odpůrci úsporných opatření. Právě těmi ale mezinárodní partneři podmínili poskytnutí druhého záchranného balíku půjček pro dluhy stíhané Atény ve výši 130 miliard eur.

Řecké politické strany se ale po volbách nebyly schopné shodnout na nové vládě. V zemi se tak budou konat v půlce června nové volby.

O situaci v Řecku se bude zřejmě jednat i na středečním mimořádném neformálním summitu EU, který v Bruselu začíná v podvečer.

Barroso chce Řeky v eurozóně

Předseda Evropské komise José Barroso po setkání s Panajotisem Pikrammenosem, který byl pověřen vedením dočasné řecké vlády, řekl, že řeckému protějšku zdůraznil silné přání EK, aby Atény zůstaly součástí eurozóny.

"Budeme nadále dělat vše, co je v našich silách, aby se tak stalo," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.

Státy eurozóny podle Barrosa s Řeckem a jeho lidem prokázaly nebývalou míru solidarity. Eurozóna se podle něj zavázala, že bude i nadále podporovat finančně Řecko tak dlouho, jak to bude nezbytné, ovšem za předpokladu, že Atény dostojí svým závazkům. Ty ale obsahují i řadu velmi tvrdých úspor, které v Řecku vyvolávají bouře nevole, což se projevilo na růstu podpory stran kritizujících dohodnuté podmínky o balíku půjček.

"Řekové museli podstoupit obrovské oběti. Přeji si, aby z krize, které nyní Řecko čelí, byla nějaká lehčí cesta. Faktem je, že nejméně složitou cestou je úplné naplnění druhého programu dohodnutého mezi Řeckem a jeho mezinárodními partnery," podotkl Barroso.