Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty (DPH) na 15 a 21 procent, omezí se výdajové paušály nebo se dočasně zruší stropy na zdravotní pojištění. Vláda ve středu schválila novely konkrétních daňových a dalších zákonů.
Zákony ruší rovněž zelenou naftu, kvůli které protestují zemědělci. Změny musí schválit ještě parlament a podepsat prezident.
Opatření mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta a mají platit od roku 2013. Některá z nich by měla platit ale jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů.
Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod podle návrhu neovlivní zboží a služby spadající do jednotlivých kategorií. Výjimkou budou některé zdravotní prostředky, u kterých požaduje přesun do základní sazby EU. Rovněž dětské pleny budou daněny vyšší sazbou, důvodem je opět požadavek EU.
Legalizujte švarcsystém, přeje si většina firem. Pokuty nás zlikvidují, bojí se - čtěte ZDE
Premiér Nečas se zastal živnostníků. Snižovat paušály teď vláda nebude - čtěte ZDE
Příjmy vyplývající ze zvýšení DPH a zdanění fyzických osob by měly plynout pouze do státního rozpočtu. Kvůli tomu navrhuje ministerstvo financí i změnu rozpočtového určení daní, které by snížilo podíl obcí na příjmech z těchto daní.
Paušál nepůjde kombinovat s odečtem na manželku a děti
Například u DPH pro roky 2013 až 2015 tak budou obce dostávat 18,9 procenta celostátního výnosu a kraje 7,86 procenta. Nyní je to 19,93 procenta a 8,29 procenta. Kraje s tímto návrhem v rámci připomínkového řízení nesouhlasí.
V případě výdajových paušálů navrhuje MF v novele zákona jejich výši zachovat. Ovšem u činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent nebo 30 procent bude absolutní výše odpočtu omezena částkou 800.000 korun, respektive 600.000 korun.
To znamená na maximální možný odpočet z mezního příjmu stanoveného na dva miliony korun. Osoby využívající paušály nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů.
Výše paušálů závisí na druhu příjmů. Výdaje ve výši 80 procent z příjmů platí pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství a pro řemeslné živnosti. Ostatní živnosti použijí sazbu 60 procent. Sazba 40 procent je určena pro příjmy z jiného podnikání, například ze svobodných povolání, z finančního poradenství a podobně. K příjmům z pronájmu je pak možné uplatnit výdaje ve výši 30 procent z příjmů.
Na středeční schůzi vláda schválila také zákon umožňující zavést od nového roku 2. pilíř reformy penzí.
V roce 2013 by měly vstoupit v účinnost následující navrhovaná daňová opatření:
- omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob;
- zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům (z 15 na 35 procent);
- zrušení tzv. zelené nafty;
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o jeden procentní bod (ze tří na čtyři procenta).
Změny, které taktéž vstoupí v účinnost v roce 2013, ale jejich účinnost je omezena do konce roku 2015:
- zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent; od roku 2016 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Související změna rozpočtového určení některých daní.
- zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši sedm procent u příjmů nad 48násobek průměrné roční mzdy;
- zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro pracující důchodce;
- zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění (nyní je 72násobek průměrné roční mzdy).
Zdroj: vlada.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist