reklama
reklama
21. 5. 2012 | poslední aktualizace: 22. 5. 2012  06:58

V Praze vzniká celosvětové centrum, které bude řešit reklamace při on-line nákupech

I malé podniky a e-shopy díky novému reklamačnímu centru, které vznikne v Praze, nabídnou jednoduchý způsob, jak řešit situace, kdy zboží přišlo poškozené nebo nedorazilo vůbec.
Jan Klesla
Jan Klesla
redaktor
Čtěte více o: on-line | obchod | internet
Obliba nákupů přes internet roste. Ilustrační foto
Obliba nákupů přes internet roste. Ilustrační foto
foto: Thinkstock.com

Řešení reklamace stejně snadno jako nákup v elektronickém obchodě. Tedy několik kliknutí ve webovém formuláři namísto zdlouhavého psaní e-mailů, telefonického dohadování, nebo dokonce soudů. To je cílem celosvětového systému pro elektronické obchody, jehož technologické centrum má sídlit v Praze.

I malé podniky a e-shopy díky němu nabídnou jednoduchý způsob, jak řešit situace, kdy zboží přišlo poškozené nebo nedorazilo vůbec.

Podobné systémy provozují dnes jen velké mezinárodní servery jako eBay nebo Amazon. I pro ty je však projekt, který staví na výsledcích Komise OSN pro mezinárodní právo, zajímavý. Systém by měl být spuštěn do konce letošního roku.

"Zákazník kdekoliv na světě získá možnost zdarma, rychle a jednoduše vyřešit svůj problém. Ve svém jazyce a bez toho, aby musel jít za právníkem,“ říká Zbyněk Loebl ze sdružení ODR Exchange, které technologické řešení připravuje. Tento týden jej představí na jednání OSN v New Yorku.

reklama

Fakt, že bude systém zajišťován z Prahy, zajímá i vládu. Podporu svého úřadu potvrdil HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Umístění centrálního serveru v Praze by navíc mohlo do Česka přilákat odborníky a investice. V Praze se přitom již několik let rozhodují spory o domény s koncovkou .eu a mohly by se tak přidat i další globální internetové projekty.

Zapojí se i Češi?

Zjednodušení a úsporu vítají i internetoví obchodníci. Zatím však nechtějí předjímat, zda se do systému zapojí.

O podmínkách se vyjednává. "Uvítáme jakoukoliv novinku, která povede k dalšímu zkvalitnění služeb pro uživatele,“ říká Michaela Papežová z Allegro Group, která provozuje servery Aukro.cz, Heureka.cz a jehož vlastník přednedávnem ohlásil koupi největšího českého prodejce Mall.cz.

"Systém by uklidnil kupující, dal jim pocit bezpečí a dal jasně na vědomí, že se společnost nebojí řešení problémů," potvrzuje také Kateřina Spáčilová ze společnosti NetDirect. Podle Jana Vetyšky z Asociace pro elektronickou komerci přinese jednodušší řešení sporů, nižší náklady pro zákazníky, ale i pro samotné prodejce.

Systém má fungovat podobně jako platební brány. V případě problémů se zákazník přesměruje na server spravovaný nezávislou společností. Tam označí svůj problém a počká na odpověď obchodníka. Podle autorů projektu se v této fázi vyřeší až 95 procent všech problémů.

V opačném případě se spor dostane k nezávislým rozhodcům. Ti vytvoří síť po celém světě tak, aby se vše dalo řešit v jazyce zákazníka. Náklady pak budou hradit příspěvky e-shopů zapojených do systému.

Podle Loebla například eBay ročně vyřeší přes 60 milionů reklamací. V Evropě je to pak řádově méně, protože chybí spolehlivý a důvěryhodný systém. Jak je v prostředí internetu obvyklé, projekt vzniká na soukromé bázi a zapojují se do něj především univerzity a rozhodčí soudy.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Autoři: Jan Klesla
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Alternativní řešení sporů (Miloš)
Systém alternativních řešení sporů se pokusilo zavést Ministerstvo...
V Praze vzniká celosvětové centrum, které bude řešit reklamace při on-line nákupech (dacan.strom)
Systém má řešit případy, kdy zboží nedorazilo vůbec, nebo poškozené...
V Praze vzniká celosvětové centrum, které bude řešit reklamace při on-line nákupech (David)
Je mi úplně jasné, jak to bude fungovat. Americký Ebay vydělává...
geniální místo vyřizování reklamace s konkrétním obchodem (anonym)
a konkrétními lidmi se budeme moci kamsi dovolat-doufám že na...
Celosvětový IZIP a nebo další pokus spoutat internet? (Ivan Nový)
???
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama