Prodejce výpočetní techniky Mironet "slaví" dvanáctileté výročí svého sporu s Českou republikou. Firma zvažuje, že vyvrcholení slavnostní párty se uskuteční u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, kde hodlá stát zažalovat za zdržovací taktiku.

Kauza se táhne od roku 2000, kdy Microsoft podal na Mironet trestní oznámení kvůli porušování autorských práv. Policie pak následně ve firmě zabavila velké množství výpočetní techniky. V roce 2003 však bylo řízení zastaveno a vyhodnoceno jako nepřiměřené, protože byla nalezena pouze jediná instalace nelegálního softwaru.

Mironet se snažil následně s ministerstvem spravedlnosti dohodnout na vyrovnání, ale k tomu nedošlo, a firma v roce 2005 podala žalobu na náhradu škody ve výši 18 milionů korun. Od té chvíle spor stále nebyl rozhodnut ani soudem první instance. Obě strany se navzájem obviňují ze zdržování.

Vyhrožování Štrasburkem

Minulý týden vedení Mironetu zaslalo premiéru Petru Nečasovi stížnost na postup ministerstva spravedlnosti. "Stěžovali jsme si na úředníka, který má případ na starost. Zamítavou odpověď ale podepsal právě tento úředník. Považujeme za absurdní, když stížnost vyřizuje ten, na koho je podána," vysvětluje předseda představenstva Mironetu Robert Novotný.

Mironet se tak obrátil na přímého nadřízeného ministra Jiřího Pospíšila s výhružkou, že nebude-li situace řešena, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva kvůli příliš dlouhé délce řízení a také účelovému postupu ministerstva.

Do úterní uzávěrky týdeníku Ekonom se Úřad vlády k dopisu nevyjádřil s vysvětlením, že potřebuje "více času na shromáždění informací".