Spojené státy díky prudkému rozvoji těžby plynu z břidlic začínají připravovat potenciálně rozsáhlý vývoz této suroviny. To bude mít podle analytiků hluboké dopady nejen na světový trh s energií, ale i na zlepšení bezpečnostní situace USA a Evropy.

Zmírní to závislost na dominantních a potenciálně nestabilních dodávkách plynu z Ruska nebo Středního východu, které jejich vývozci mají sklon využívat jako politickou páku na západní svět.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

První vlaštovka

Minulý měsíc dostala souhlas amerických úřadů na svůj projekt terminálu pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) menší ropná firma Cheniere Energy, která ještě v roce 2003 chtěla vybudovat terminál na dovoz LNG.

Podle konzultační firmy Wood Mackenzie se v USA připravuje celkem osm takových terminálů s celkovou kapacitou 120 milionů tun ročně. Pokud by byly všechny schváleny, staly by se USA největším světovým vývozcem LNG před Katarem, jehož exportní kapacita je nyní 77 milionů tun.

Dva další terminály se budují na západním kanadském pobřeží.

"Předpokládejme, že do konce toho desetiletí bude proudit z USA a Kanady do zahraničí 60–100 miliard krychlových metrů LNG a globální vývoz se tím zvýší asi o 20 procent," řekl britskému listu Financial Times Jonathan Stern z Oxfordského institutu pro energetická studia. "Svět bude navždy jiný," dodal.

Budoucnost je v břidlici

Americká těžba břidlicového plynu, která byla ještě před desetiletím okrajovým fenoménem a v posledních letech její boom vyvolal revoluci v americké energetice, by měla v příštích desetiletích dál silně růst.

Do konce 30. let by se podle studie Baker Institute měla proti dnešku zvýšit na čtyřnásobek a tvořit více než polovinu celkové americké produkce proti dnešní necelé čtvrtině.

Už v roce 2010 USA díky těžbě z hlubokých břidlic překonaly Rusko a staly se největším producentem plynu světa.

tezba plynu usa

Vliv Ruska slábne

Studie objednaná ministerstvem energetiky USA zjišťuje, že těžba břidlicového plynu v US již nyní začala oslabovat schopnost Ruska používat vůči Evropě "energetickou zbraň" a tento trend se bude prohlubovat.

"Energetická moc Ruska, Venezuely a Íránu pod tlakem nabídky amerického plynu ochabuje," píše studie.

Vyvážené americké přebytky plynu jsou mnohem levnější než tradiční vývoz LNG ze zemí jako Rusko, Katar nebo Austrálie, což bude mít zásadní vliv na globální energetické trhy.

"Bude to mít velké dopady na tradiční vývozce plynu," řekl hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. "Všichni z nich jsou zneklidnění. Mají najednou konkurenta, který vstupuje na trh s plynem s mnohem nižší cenu," dodal.

LNG se podobně jako plyn dodávaný plynovody po celá desetiletí prodával v rámci mnohaletých kontraktů a jeho ceny jsou navázány na vývoj světových cen ropy. Exportní kontrakty firmy Cheniere jsou naproti tomu navázány na americké ceny plynu.

Ty za posledních deset let klesly zhruba na sedminu, takže evropské ceny plynu navázané na zdražující ropu jsou nyní mnohem vyšší. Právě tlak na odpoutávání ceny plynu od ropy a na jeho zlevňování je dosud největším přínosem americké těžby z břidlic.

Tlak na Gazprom

Přebytek levného plynu na světovém trhu vyvine díky expanzi terminálů LNG velký tlak na tradiční vývozce v čele s ruským Gazpromem. Někteří jeho odběratelé jako Polsko už zkoumají vlastní zásoby břidlicového plynu.

Také Čína plánuje rozvoj svého plynu z břidlic, jehož zásoby jsou zřejmě nejvyšší na světě, což ohrožuje plán Moskvy vybudovat plynovod ze západní Sibiře na čínské území.

Rozvoj vlastních zásob nového plynu připravují i další země jako Argentina, Británie, Mexiko nebo Jihoafrická republika.

Zatímco donedávna Moskva na veřejnosti dělala, že se jí "revoluce břidlicového plynu" netýká, minulý měsíc premiér Vladimir Putin v parlamentu řekl, že boom nových zdrojů plynu může závažně změnit globální trh s energií.

"Národní energetické společnosti musí na tyto výzvy reagovat," řekl s jasným odkazem na Gazprom.

Podobné je to i s ropou

OPEC odhaduje, že světové zásoby ropy vázané v nepropustných horninách včetně břidlic by mohly dosáhnout až 300 miliard barelů, což je více než 260 miliard barelů, které zhruba má Saúdská Arábie.

Odhaduje se také, že světová těžba "vázané" ropy včetně ropy z kanadských ropných písků se do roku 2035 zvýší asi trojnásobně na 8,4 milionu barelů denně, což by bylo mírně pod produkcí Saúdské Arábie, největšího producenta OPEC.