Pod stůl tak spadla pro živnostníky nejhorší varianta, kterou původně navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek: zachování výše paušálů, při jejichž využívání by podnikatel nemohl uplatnit žádnou slevu na dani.

Pro většinu živnostníků by to znamenalo zvýšení daní o desetitisíce.

dan z prijmu tabulkaKoalice se dohodla na zachování současné výše paušálů, zároveň si však budou moci OSVČ využívající 80% (zemědělci, řemeslníci) a 60% paušály (volná živnost, tedy většina) uplatit slevu na poplatníka (24 840 Kč) a slevu na ZTP/P (dalších 16 140 Kč).

Ostatní slevy - na manžele/manželku (24.840 Kč) a na dítě (13.404 Kč) už nebude moct živnostník využívající paušály uplatnit. Stejně tak, pokud se zároveň jedná o studenta, nebude moct použít slevu 4.020 Kč.

V případě paušálů ve výši 40 % (volná povolání, slovy ministra Kalouska se jedná o OSVČ, "které se živí mozkem, počítačem a tužkou") a 30 % (příjmy z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku) mají být zachovány také některé slevy, těchto paušálů však bude moct využít jen ten, jehož roční obrat nepřesáhne dva miliony korun. O které konkrétní slevy se jedná, vládní materiál nehovoří.

Jak probíhal boj o paušály

Přitom ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl snížit výdaje určené procentem z příjmu, které v Česku patří mezi nejvyšší na světě. Proti tomu se ale postavil premiér Petr Nečas (ODS).

Kalousek proto přišel s variantou, která by byla pro mnohé živnostníky horší – paušály měly zůstat na stejné výši, podnikatel, který je uplatní, si však nebude moct uplatit slevy a bonusy.

U příjmu 30 tisíc mohla být daň vyšší až o 21 tisíc

Při průměrném měsíčním příjmu 30 tisíc korun by totiž v případě snížení paušálů na předkrizovou úroveň vyšla daň z příjmu za rok na 7560 Kč. V případě, že by sice paušály zůstaly na stejné výši jako nyní, ale nebylo možné uplatit žádné slevy ani bonusy, by daň činila 21 600 Kč.

Ve variantě, která byla ve hře až do úterka, by tak ročně živnostník s příjmem 30 tisíc Kč měsíčně zaplatil o 14 040 korun víc.

Podle poslední koaliční dohody však u výše zmíněného živnostníka vyjde nulová daň z příjmu, stejně jako tomu bylo v předchozích letech. To neznamená, že by živnostník neplatil daně, u sociálního a zdravotního pojistného se desetitisícovým platbám nevyhne.