Senátoři ODS a TOP 09 navrhli snížit odvody z kurzových sázek z 20 na 15 procent. Chtějí tím zabránit přemístění sídel českých sázkových společností za výhodnějšími podmínkami do zahraničí a provozování kurzového sázení přes internet.

Senát má o dalším osudu senátorské novely loterijního zákona rozhodnout dnes večer.

Autoři předlohy připouštějí, že snížení o pět procentních bodů by mohlo od příštího roku výnosy z odvodů zmenšit o 50 až 75 milionů korun ročně. Při dvacetiprocentní sazbě odvody představují 400 až 450 milionů korun.

Nový loterijní zákon

- Od ledna mají obce možnost více omezovat hazard. Mohou zcela zakázat tzv. videoloterijní terminály. Ty, které jsou již v provozu, budou moci zakázat až 3 roky po novele v roce 2015.

- Zpřísňují se také požadavky na provozovatele – rozšířením typů her, u kterých je požadován základní kapitál ve výši 100 milionů Kč; ten musí navíc být splacen pouze peněžitými vklady.

- Došlo k posílení také průhlednosti vlastnické struktury, akcie na majitele nesmí mít nejen provozovatel loterie, ale ani jeho akcionáři, mají-li rovněž formu akciové společnosti.

- Novela také podstatně zvýšila horní hranice pokut, například za provozování her v kompetenci ministerstva financí bez povolení z 0,5 mil. Kč na 10 mil. Kč.

- Právní úpravy loterií se dotkne i daňová reforma (zákon o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů), přesněji řečeno 4. část zákona, účinná od 1. 1. 2012. Podle ní se původní odvod z výtěžku nahrazuje odvodem z loterií a jiných podobných her, blížícím se svou povahou dani včetně placení čtvrtletních záloh. Správu odvodu budou vykonávat finanční úřady. Do dvou měsíců po uplynutí odvodového období bude nutné podat odvodové přiznání. Sazba odvodu činí jednotně 20 % pro všechny druhy loterií a her. U výherních hracích přístrojů a dalších technických zařízení poplyne 80 % odvodu obci, 20 % bude příjmem státního rozpočtu. U ostatních druhů loterií a her je určeno 30 % obci a 70 % pro státní rozpočet. - Tuto část chtějí senátoři změnit.

"Pokud by sázkové společnosti nedokázaly čelit zahraniční konkurenci a přesunuly své aktivity do zahraničí, mohly by veřejné rozpočty naopak přijít o stovky milionů korun," uvedli senátoři Jiří Oberfalzer (ODS) a Adolf Jílek (TOP 09).

Británie náš vzor

Poukázali na případ Velké Británie, kde po zvýšení odvodů tamní sázkové společnosti přesídlily za výhodnějšími daňovými podmínkami na Gibraltar.

Britská státní pokladna tím přišla o miliony liber. Senátoři argumentovali také tím, že ze sedmi českých sázkových společností byly předloni ziskové jen dvě, a to Fortuna a Tipsport.

Kurzové sázení totiž předem nezaručuje výnos a řada provozovatelů na něm prodělává.

Nový loterijní zákon

Odvody nově stanovila novela loterijního zákona s platností od počátku letošního roku. Loterijní firmy musejí odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami. Celkem by to mělo být podle odhadů ministerstva financí přes osm miliard korun ročně.

Obce mají dostávat čtyři pětiny odvodu z výherních hracích přístrojů a dalších technických zařízení a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, jako jsou například loterie, kurzové sázky a sázkové hry v kasinu.

Zbytek by měl být příjmem státu, přičemž směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. To ale často firmy obcházejí neprůhlednými toky, které místo sportu, kultuře nebo ve školství převádí zřejmě finance často vracejí tajnou oklikou zpět hazardu. Loterijní firmy přitom ročně odvádějí „na dobro“ kolem 3,5 miliardy korun.