Fiskální unie nepředstavuje zásadní pokrok proti současnosti. Chybí jí automatické sankce a postrádá dluhové kritérium. Studentům prestižní ekonomické školy London School of Economic to řekl český premiér Petr Nečas.

Eurozóna si podle Nečase musí pomoci hlavně sama a Řecko potřebuje vedle hlubokých strukturálních reforem reformy společenské, zaznělo na přednášce nazvané "Růst pro Evropu: Resuscitace jednotného trhu".

Český premiér je v Londýně, aby se zde setkal se svým protějškem Davidem Cameronem.

Společně pak budou "ladit noty" na čtvrteční a páteční summit EU, na němž se bude podepisovat rozpočtový pakt EU, nazývaný "fiscal compact". Smlouvě řekli "ne" právě Nečas s Cameronem. Proto ji bude podepisovat jen 25 zemí.

Symbolickým vzkazem o "česko-britském spojenectví" může být i to, že oba premiéři odcestují na summit EU společně - vlakem z Londýna do Bruselu.

Podle Nečase fiskální pakt nebude fungovat, protože nezavádí automatické sankce, ale stále bude záležet na politickém rozhodnutí EU.

"V ekonomické oblasti musí být základním systémem skutečná fiskální disciplína. Ta ale nebude zavedena, pokud pravidla nebudou vymahatelná. Je nutné zavést systém automatických sankcí," uvedl.

"Tento problém takzvaný fiskální kompakt neřeší. Například v sobě nezahrnuje dluhové kritérium, jenom kritérium deficitu. Nezahrnuje v sobě také automatické sankce, protože ty závisí na rozhodnutí Evropské komise, která jsou často politická, nikoli věcná," tvrdí Nečas.

"Z tohoto pohledu fiskální kompakt nepředstavuje výrazný pokrok v porovnání s paktem stability," uzavřel premiér.

Řecko potřebuje společenskou reformu

"Co se týče Řecka, jediným možným řešením jsou hluboké strukturální reformy nejen řecké ekonomiky, ale i řecké společnosti. Součástí toho musí být i důraz na konkurenceschopnost řecké ekonomiky," řekl studentům.

"ČR a Řecko jsou stejně velké země, co se týče počtu obyvatel. Přesto současný řecký export představuje pouze šestinu exportu Česka. Řecké mzdy v průmyslu v porovnáním s rokem 2005 jsou vyšší o 35 procent. V Německu, které je ekonomicky výkonnější, jsou mzdy oproti 2005 vyšší o šest procent. A v Česku jsou o čtyři procenta nižší. Ze srovnání těchto čísel vidíme rozdíl v konkurenceschopnosti."

Pomoci si musíme sami

Premiér je přesvědčený, že problémy eurozóny musí vyřešit primárně v eurozóně. Ať už může Evropě zbytek světa podle Nečase pomoci jakkoli, eurozóna si musí pomoci sama - a to cestou strukturálních reforem a fiskální discipliny.

"Nemyslím, že je možné zachránit eurozónu zvenčí.  Ale na druhé straně jsem přesvědčen, že její stabilita je v zájmu i dalších ekonomických center jako USA nebo Čína," tvrdí český premiér.

Připomněl také, že české NE rozpočtové unii není "konečné a výsledné", protože Česko si změnou článku 15 vyjednalo možnost k rozpočtové unii kdykoli později přistoupit.

Studenty upozornil na to, že Česká republika je nadále přístupovou smlouvou vázána přistoupením k euru. 

"A součástí podmínek o přistoupení k euru bude povinnost podepsání fiskálního kompaktu a dalších smluv."

Načasování Nečasovy návštěvy Británie den před summitem o fiskální unii je podle něj navíc mimořádnou shodou okolností.

"Věřte mi to, nebo ne, je to opravdu náhoda. My jsme tuto návštěvu naplánovali loni v létě. A pak jsme velmi obratně dovedli EU do stavu, aby to nevypadalo jako náhoda," zažertoval Nečas.