reklama
reklama
24. 2. 2012 | poslední aktualizace: 24. 2. 2012  15:24

Bruselské zákulisí: Nejde o to zachránit Řecko, největší hrozbou jsou krachy bank

Aby Evropa vyřešila krizi dluhovou i konkurenceschopnosti, musí vyřešit i problémy bank, které drží velkou část dluhopisů ohrožených zemí. Pokud ty budou škrtat, následně spadnou do hlubší recese a to se projeví na ještě horším stavu bank. Jejich krach by vedl ke zhroucení evropské ekonomiky. ECB se snaží situaci zklidnit tím, že dá bankám tolik levných peněz, o kolik si řeknou.
Milan Mikulka
Milan Mikulka
redaktor
Eurokomisař Olli Rehn ve čtvrtek oznámil, že eurozóna spadla do recese
Eurokomisař Olli Rehn ve čtvrtek oznámil, že eurozóna spadla do recese
foto: Reuters

Klíčové pro Evropu není, jakou výši dluhu bude mít Řecko, ale zda se podaří stabilizovat největší evropské banky. Z rozhovorů s ekonomy Evropské unie vyplývá, že některé banky prostě přerostly své státy. A ty nemají nějaký účinný instrument, jak banky vytáhnout z problémů.

Pokud bychom neposlali peníze do Řecka, pak bychom vyhověli těm, kteří záchranu Řecka kritizují. Ale za týden by zkrachovalo několik velkých německých a francouzských bank, řekl jeden z bruselských ekonomů.

A za další týden by se zhroutila půlka německého průmyslu, kterému by došly provozní i investiční peníze, dodal s tím, že by na to doplatily téměř všechny země EU, protože většina z nich vyváží právě do Německa. Nejzávislejší je přitom Česko.

reklama

Jak nastartovat růst

WP 000030Napříč Evropou se nyní mluví, zda škrty jsou tou nejlepší cestou z krize. Letos se bude pořád mluvit o růstu, ale řada zemí se mu vzdaluje. Dokonce i Česko bude v nejlepším případě stagnovat, ale pravděpodobněji bude hůř, jak připouští i ministr financí Miroslav Kalousek.

Problémem růstu v Evropě je otázka, jak ho nastartovat (plán na jednom z transparentů v Evropské komisi už asi nemohl být obecnější – viz foto). Škrty a úsporná opatření ještě zvětší propad ekonomik, bez růstu není reálné snižovat zadlužení. Bez úsporných kroků zase vyskočí výnosy z dluhopisů, a tedy daná země si bude půjčovat dráž, což zatíží její rozpočet.

Jedním z výstupů ze čtvrteční prognózy Evropské komise je, že se situace pomalu zlepšuje. Brusel to opírá o několik indikátorů a jejich vývoj. Indexy nálad spotřebitelů i podnikatelů zastavily propad. Zároveň indexy důvěry začaly růst, i když jsou stále v záporných hodnotách podobných konci roku 2001. Jsou na tom však mnohem lépe než v letech 2008 a 2009, tedy v první vlně současné krize.

graf5

Nízký kapitál i hodně peněz v dluhopisech

Klíčový je však bankovní sektor – prvním problémem bank je, že mají málo vlastního kapitálu. Řada západoevropských bank, zejména ty největší, bude potřebovat ke zvýšení kapitálové přiměřenosti na minimum 9 % desítky miliard eur.

Dalším problémem je, že ty stejné banky drží velkou část dluhů ohrožených zemí. Kdyby se neposkytla pomoc Řecku, ve finále by na to doplatily německé a francouzské banky.

S tím, jak hrozil neřízený krach Řecka, zejména během loňského podzimu, takřka zamrzl i mezibankovní trh. Úroky letěly vzhůru, banky si byly ochotny půjčovat jen na velmi krátkou dobu. To se od nového roku změnilo, úroky klesají a banky si začínají důvěřovat.

grafy EC3

Co je však znepokojující, banky odmítají půjčovat nefinančnímu sektoru, tedy podnikům. To je podle lidí z Komise jedna z největších překážek, jak nastartovat růst – firmy nemají peníze na investice. Tento problém se týká i ČR, i když české banky jsou v porovnání s evropskými v mnohem lepší situaci.

Jednotlivé státy nemají páky k tomu, aby s neochotou půjčovat na investice něco provedly. Brusel sází na Evropskou centrální banku, která na konci roku začala poskytovat bankám velmi levné peníze (úrok okolo 1 %). Vyvrcholí to příští týden tím, že banky dostanou na tři roky tolik peněz, o kolik si řeknou. Přitom za ně budou moct ručit i ne zrovna kvalitními hypotékami a půjčkami. Podle odhadů si banky mohou přijít až pro bilion eur.

Velký risk

Experti vzkazují Evropě, aby neočekávala, že natisknutí levných peněz povede k tomu, že banky začnou firmám půjčovat. Většinu peněz totiž banky použijí k zlepšení svého stavu nebo k nákupu dluhopisů ohrožených zemí jako Itálie a Španělsko. Ale současné krize jsou propojené nádoby státních dluhopisů a špatného stavu bank.

"Levné půjčky jsou velká sázka. Pokud nevyjde, pak budou komerční banky v ještě horším stavu než nyní," upozorňuje Charles Liploz ze ženevského Graduate Institute.

Draghi: Evropský sociální model je pryč

Kritici poukazují nejen na to, že banky budou mít ještě víc dluhopisů ohrožených zemí, ale i na hrozbu vyšší inflace a menšího tlaku na vlády, aby dělaly reformy. I proto šéf ECB Mario Draghi v pátečním vydání Wall Street Journal říká, že i přes pomoc v podobě levných peněz se nevyhnou reformám.

"Evropský sociální model, ve kterém se ochraňují pracovní místa, to má za sebou," říká Draghi a naráží na fakt, že třeba ve Španělsku atakuje nezaměstnanost mladých hranici 50 %.

"Doba, kdy Evropané byli natolik bohatí, že mohli platit komukoliv za to, že nepracuje, je taky pryč," dodal šéf instituce, která patrně jako jediná může rychle ovlivnit dění na finančních trzích.

Autoři: Milan Mikulka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
No a ? (Schumacher)
My, kteří máme rozum nevypláchnutý mediokracií to tu říkáme od...
EU je tunel (LubosP)
Jak fungují finanční trhy: http://www.youtube.com/watch?v=ziTpzVnU_V8&feature=re
Podpořme gamblery. (anonym)
Prohrajte výplatu u bankomatu a stát vám pomůže. Houby. Nenažraní...
zajímavé jak jim pomalu něco dochází (쓸)
ještě pár let , ted si říkám co vlastně studujou ty politici,...
Největší hrozba (protipolitikum)
Největší hrozbou nejsou krachy bank. Naopak největší hrozbou je,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama