Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Stránky britských médií poslední dny plní aféra Stephena Hestera, současného šéfa Royal Bank of Scotland (RBS), kterou v roce 2008 britská vláda zachránila před totálním zhroucením. Ani v současné době se bance, která je ve vlastnictví státu, nedaří - její cena vyjádřená hodnotou akcií rovněž vzhledem k problémům v eurozóně neustále klesá.

I za této situace však generální ředitel dostal ke svému běžnému 1,2milionovému ročnímu platu ještě odměnu ve výši 963 tisíc liber, kterou mu za loňský rok přiřkla správní rada. Vystaven obrovskému tlaku médií, veřejnosti i opozice se svého bonusu nakonec vzdal.

Šetří se na kelímcích a květinách

Na celém světě je odhadem dalších několik stovek tisíc lidí v bankovnictví, na jejichž konta začátkem letošního roku přistály tučné částky za údajně dobrý výkon v předchozím roce. Astronomické odměny - často v řádu milionů - vyvolávají u veřejnosti úžas a pohoršení. O to víc ve chvíli, kdy se už třetí rok globální ekonomika trápí finanční a hospodářskou krizí.

Trnem v oku jsou především bonusy v oblasti bankovnictví - neboť právě neopatrné praktiky bank byly jednou z příčin této krize. Jsou bonusy skutečně tak nepostradatelné? Neměli by se zaměstnanci snažit o co nejlepší výkon už jen proto, že dostávají regulérní měsíční mzdu?

I Spojené státy šetří

Původně byly odměny zavedeny, aby byli klíčoví zaměstnanci motivováni k nadstandardnímu výkonu. Dnes se však zdá, že bonusy se staly naprosto běžnou součástí zaměstnaneckých benefitů bez ohledu na to, jak se společnosti jako celku vede. Poslední dobou jsou právě v bankovním sektoru odměny vypláceny zcela nezávisle na zdraví a ziskovosti té které banky, jak ostatně ilustruje již zmíněný příklad z RBS. Její situace je o to pikantnější, že jejím majoritním vlastníkem jsou de facto britští občané - kteří vlastní 84 procent. Znamená to, že odměny pro neúspěšné manažery a bankéře plynou přímo z kapes daňových poplatníků.

Ani ve Spojených státech není situace o moc lepší. Americká banka Goldman Sachs se sice snaží šetřit, kde se dá, například tím, že zmenšuje objem kelímků používaných v kancelářích. Jiná banka Morgan Stanley zase omezuje květinovou výzdobu, odměny top managementu jsou ovšem i nadále obrovské. Například právě šéf Morgan Stanley James Gorman má podle zdrojů agentury Reuters letos obdržet odměnu ve výši 10,5 milionu dolarů.

Americké banky jsou odpůrci jakéhokoli přehodnocení své bonusové politiky. Letos ovšem dlouhotrvající krize přinutila i takové hráče, jako je právě Morgan Stanley, aby zavedli strop odměn pro řadové zaměstnance (125 tisíc dolarů) a vyhlásili další vlnu propouštění.


Jak rostly příjmy v britských bankách za 12 let? Jak se liší odměny v evropských a amerických bankách? Pokračování analýzy si můžete přečíst v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 9. února, nebo pod odkazem níže:

Související