Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve čtvrtek zveřejnil poznatky z vyšetřování, které nejsou vždy lichotivé pro bývalého šéfa firmy Apple Inc. Steva Jobse, který zemřel loni v říjnu na rakovinu.

Vyšetřovatelé se podle serveru Wired zajímali o Jobse v roce 1991, kdy se uvažovalo o jeho zapojení do prezidentského výboru pro export.

Prověrka mezi jeho přáteli a spolupracovníky měla zjistit, zda Jobs neskrývá něco, kvůli čemu by se mohl stát obětí vydírání.

V desítkách výpovědí přátel, kolegů a dalších Jobsových blízkých osob kromě jiného zaznělo, že byl někdy tak posedlý mocí, že ztrácel smysl pro poctivost. Také prý zanedbával nemanželskou dceru a někdy překrucoval pravdu, aby dosáhl svého, uvádí se v zápisech z vyšetřování.

Další z dotazovaných osob vypověděla, že Jobs na vysoké škole užíval drogy - vedle marihuany také LSD.

Vyšetřování Jobse, který tehdy kandidoval na místo v prezidentské radě na podporu amerických vývozů za prezidenta George Bushe staršího, však celkově dospělo k závěru, že se jedná o skvělého vedoucího pracovníka, kterého lze doporučit na odpovědné místo a důvěřovat mu. Jobs poté místo ve výboru získal, uvádí server.

Spis FBI má celkem 191 stránek. Popisuje mimo jiné také situaci ze 7. února 1985, kdy neznámý muž hrozil Jobsovi a dalším zaměstnancům Applu bombovým útokem, pokud nezaplatí milion dolarů.

Celkem čtyři nálože měly být mimo jiné uloženy i v domě Steva Jobse a dalších dvou manažerů firmy. Policie žádné bomby nenašla. Zjistila, že útočník volal z garáží nedaleko letiště v San Francisku. Sejmula otisky, nikdo ale nakonec nebyl zadržen.

Složka FBI byla odtajněna po opakovaných žádostech Wired a dalších médií na základě amerického zákona o svobodě informací. Poznámka "tajné" na spisu byla přeškrtnuta.

Steve Jobs zemřel 5. října 2011.

Celý spis najdete zde.