reklama
reklama
23. 1. 2012 | poslední aktualizace: 23. 1. 2012  09:29

Adrian Sarbu: Primu nevnímám jako nebezpečí, o našich výsledcích můžou ostatní jen snít

Generální ředitel CME Adrian Sarbou odkryl inovovanou strategii TV Nova, která je vlajkovou lodí této mediální skupiny. Do budoucna se podle něj CME nechce spoléhat pouze na reklamní příjmy, vydělávat se chystá například i na předplatném na internet a placených kanálech.
Petr Kain
Petr Kain
Redaktor
Šéf mediální společnosti CME Adrian Sarbu.
Šéf mediální společnosti CME Adrian Sarbu.
foto: CME

Akcie americké mediální skupiny Central European Media Enterprises (CME), která vlastní televizi Nova, loni ztratily dvě třetiny hodnoty.

Analytici investiční banky Goldman Sachs nedávno varovali před velkým zadlužením této společnosti. Její prezident a generální ředitel Adrian Sarbu si ale žádnou skepsi nepřipouští.

"Jsme lídry na trzích v šesti zemích, ukažte mi jinou společnost, která to dokázala a já se od ní rád něco přiučím," říká ve svém teprve druhém rozhovoru pro tuzemská média za pět let, co působí v Česku.

reklama

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

HN: Minulý týden představila televize Nova čerstvý programový plán s řadou novinek. Znamená to, že období snižování nákladů je u konce?

Snižování nákladů není cílem, ale prostředkem. V Nově jsme omezovali náklady, protože některé byly prostě zbytečné. Nikoli proto, že bychom chtěli náklady snižovat za každou cenu. Na vytvoření produktu se vždy snažíme vyčlenit správné množství peněz, někde jsme peníze ubrali a někam zase přidali.

HN: Jaké jsou vaše cíle pro tento rok?

Dosáhli jsme obchodního modelu, který nazýváme „jeden obsah, více distribučních kanálů”. V zásadě to znamená, že vytvoříme obsah, který se pak snažíme zpeněžit prostřednictvím všech možných distribučních kanálů. To znamená, že naše produkce není určena pouze pro televizní vysílání.

Anketa
Jaký typ stanice by podle vás měla TV Nova spustit?
Hlasovalo 121 čtenářů

Do budoucna se chceme zaměřit i na to, že nebudeme vydělávat pouze na reklamě, ale taky na placeném obsahu. To znamená například filmy pro kina, vydělávat chceme i na předplatném na internet. To je příklad Voyo, které úspěšně odstartovalo v Česku, Slovinsku a Rumunsku. Pravděpodobně půjdeme i cestou placených televizních kanálů.

HN: Rozdíl mezi televizí Nova a ostatními konkurenčními stanicemi, především TV Prima, se snižuje.

Pořád máme podíl na sledovanosti přes 40 procent, zatímco Prima jen 22 procent. Takže jestli vy to vidíte jako nebezpečí, tak já to tak nevnímám. Konkurenty navíc nechápeme jako nepřátele, ale prostě a jednoduše jako konkurenty.

Když se jim podaří vytvořit nějaký úspěšný formát, který nemáme, řekneme si OK a vytvoříme něco podobného. Pro nás je nejdůležitější vyhovět vkusu českého diváka a být efektivní, a v obou věcech jsme nejlepší. Od té doby, co jsem před pěti lety přišel do České republiky, slyším každý den, že Prima předstihne Novu.

Pořád ale máme výsledky, o nichž mohou ostatní jenom snít. Jsme lídry na trzích v šesti zemích, ukažte mi jinou mediální společnost, která to dokázala a já se od ní rád něco přiučím.

HN: Máte v úmyslu spustit letos v Česku novou stanici?

Máme připraveno více kanálů pro každou zemi, v níž působíme. Tedy i pro Českou republiku. A spustíme je v okamžiku, kdy bude trh schopen je přijmout.

HN: Bude to tento rok?

Možná letos. Pakliže to bude trh vyžadovat.

HN: Jaký druh stanice by to byl? Byla by to například stanice pro muže?

Máme připraveny všechny možné stanice. Podíváme-li se na demografickou strukturu našich diváků a zjistíme, že potřebujeme více mužských diváků, spustíme mužský kanál, když budeme potřebovat více dětských diváků, bude to dětský kanál. To je normální, musíme vybalancovat naši nabídku.

Celý rozhovor - např. o vývoji na akciích firmy, hospodářských výsledcích i reklamním trhu v Česku - najdete v pondělních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
VADÍ MÍ NÁZEV PRIMA S ANGLICKÝMI PŘÍLEPKY (Karel)
jako Family, Love, Cool. Slovo Prima v angličtině neexistuje,...
Vydělávat se chystá například i na předplatném na internet a placených kanálech. (anonym)
Takže bude po případných divácích chtít, aby si platili za to,...
Proč je na fotce pan Rosák ?????????????? (Adéla)
pořád ?
Na Novu (anonym)
jsem se naposledy díval když dávali Expozituru. A to už je ňákej...
Re: Adrian Sarbu: Primu nevnímám jako nebezpečí, o našich výsledcích můžou ostatní jen snít (Andrea)
Sorry, ale pořádnej 40-letej chlap neciví na TV, ale dělá dobře...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama