Guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Philipp Hildebrand podle týdeníku Weltwoche loni uskutečnil devizové obchody, na kterých díky pozdějším krokům banky proti silnému franku zbohatl.

Obvinění švýcarského listu, k němuž se Hildebrand osobně nevyjádřil, může zvýšit tlak na jeho odstoupení.

SNB však v reakci na zprávu zveřejnila pro Hildebranda příznivé výsledky auditu těchto transakcí nezávislým auditorem a švýcarská vláda se šéfa banky zastala.

Ve čtvrtek prolomil mlčení i osmačtyřicetiletý Hildebrand. Vydal prohlášení, v němž uvedl, že si není vědom žádných kroků, které by byly v rozporu se zákonem. V rozhovoru s novináři ale připustil, že zveřejněné informace mohou vzbuzovat pochybnost o jeho morální integritě a do budoucna je třeba větší transparentnost podobných operací vysokých představitelů banky.

Podle dosavadních informací prováděla obchody s dolary a švýcarskými franky Hildelbrandova manželka, což už tak vyvolalo otázky. Před Vánoci SNB vydala prohlášení, v němž uvedla, že "pověsti" o podezřelých transakcích jejího šéfa jsou nepodložené a že žádná její pravidla ohledně obchodování na základě neveřejných informací porušena nebyla.

Měl by odstoupit, žádá týdeník

SNB sdělila, že Hildebrandova žena Kashya, která bývala devizovou makléřkou, nakoupila nespecifikovaný objem dolarů pro sebe a svou dceru. Banka odmítla uvést, zda je později prodala, ale ubezpečila, že důvěrné informace zneužity nebyly.

Weltwoche ve čtvrtečním čísle na základě získaných bankovních výpisů uvádí, že sám Hildebrand, nikoli jeho žena, nakoupil od března do srpna vysoké částky amerických dolarů, a poté je prodal. V polovině srpna prý koupil půl milionu dolarů, což bylo tři týdny předtím, než SNB v reakci na nežádoucí prudký růst kurzu franku stanovila jeho horní limit vůči euru, čímž jej výrazně oslabila i proti dalším měnám. Na konci září pak Hildebrand údajně nakoupené dolary prodal se ziskem 75.000 franků (1,6 milionu Kč).

"Máme všechny bankovní výpisy s příslušnými transakcemi plus slovní ujištění jednoho zaměstnance banky, že transakce uskutečnil Hildebrand osobně, nikoli jeho žena," řekl agentuře AP zástupce šéfredaktora Weltwoche Philipp Gut.

"Je to klasická devizová spekulace," řekl Gut. "Jedinou možností pro pana Hildebranda je odstoupit," dodal.

Zmíněný zaměstnanec byl podle Guta poradce v basilejské Bank Sarasin. Ta uvedla, že dala výpověď jednomu zaměstnanci technického oddělení, který prozradil důvěrné informace o "devizových transakcích rodiny prezidenta SNB". Podle banky tento specialista předal informace o Hildebrandových účtech právníkovi národně-populistické Švýcarské lidové strany, který je dal šéfovi strany Christophu Blocherovi. Weltwoche má podle AP k lidové straně blízko a Blocher Hildebrandovo řízení SNB často kritizuje.

Nevěděl, že manželka nakupuje, tvrdí audit

SNB ve středu zveřejnila zprávu své auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), podle níž se Hildebrand dozvěděl o devizových transakcích své ženy až den poté, co 15. srpna koupila 504.000 dolarů za 400.000 franků.

"Z dostupných záznamů elektronické pošty plyne, že Hildebrand o započetí této transakce nevěděl," uvedla firma.

Zpráva neuvádí, zda o necelé dva měsíce později prodal tyto dolary za 475.000 franků Hildebrand, nebo jeho žena. O této transakci ale konstatuje, že byla součástí realitního obchodu, který začal v březnu. PwC konstatovala, že protože Hildebrand držel tyto peníze na účtu více než šest měsíců, neporušil prodejem dolarů pravidla SNB a údajně na celé transakci dokonce ztratil. Podle SNB výsledek auditu ukazuje, že zprávy médií jsou zčásti nesprávné a jinak neobsahují nic, co by už úřady nevěděly.

Švýcarská vláda dnes oznámila, že o případu Hildebrand jednala 23. prosince a nenašla důvod, proč by měla předložený audit zpochybnit.

"Vláda vyslovila panu Hildebrandovi podporu," uvádí se ve sdělení.

Švýcarští komentátoři a poslanci vyzývají Hildebranda, aby zveřejnil informace o podezřelých devizových transakcích, protože jeho pověst je klíčem k věrohodnosti malé ale mocné centrální banky.

Většina centrálních bank světa zakazuje svým činitelům a jejich příbuzným zapojovat se do finančních obchodů a investic, v nichž by mohli těžit z důvěrných informací o nadcházejících rozhodnutích měnové politiky.

SNB však svá pravidla ohledně této otázky tají. Sám Hildebrand nicméně před pěti lety podle AP uvedl, že devizové obchodování mají činitelé banky zakázáno.

Insider trading, tedy obchodování na základě neveřejných informací, se ve většině vyspělých zemích přísně trestá. Řada manažerů po obou stranách Atlantiku už kvůli tomu skončila ve vězení.