Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) se rozhodla, že kvůli slabé poptávce sníží svoje provozní náklady. Kvůli tomu sníží počet svých zaměstnanců o několik stovek z celkového počtu více než 6000 lidí. Firma nebude dávat výpovědi, ale nabídne lidem dobrovolný odchod s odstupným ve výši 11 až 24 platů.

Důvodem je krize, která dopadla na ocelářský průmysl. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

"Nabídka se týká nejen zaměstnanců, kteří pracují pro naši společnost, ale i pro dceřiné společnosti,“ uvedl ředitel AMO pro personalistiku a vnější vztahy Jan Rafaj.

ArcelorMittal Ostrava

největší hutní firma v České republice a patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je 3,6 miliónu tun oceli, exportuje zhruba 50 % produkce do více než 50 zemí celého světa. Zaměstnává téměř 5 tisíc lidí, dohromady s dceřinými společnostmi jich je 9 tisíc. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2010 činila 30 816 korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Doplnil, že první signály recese vnímá AMO od začátku třetího čtvrtletí. "Do jisté míry se nám daří udržet objem výroby, nicméně ceny tak dramaticky spadly, že v současné době téměř na žádném ocelářském výrobku netvoříme zisk. Naopak tvoříme ztrátu a ta ztráta se propadá," řekl Rafaj.

 

Připomněl, že se v důsledku ekonomické krize méně staví. "Například naše ostravská ocel směřuje zejména do stavebnictví a některých konstrukcí. Kromě toho v posledních měsících také silně zavrávoral automobilový průmysl, který zásadním způsobem začal snižovat odběry, na což ocelářský trh musel reagovat," řekl Rafaj.

Zaměstnanci, kteří se rozhodnou pro dobrovolný odchod, si odnesou odstupné podle počtu odpracovaných let. Rafaj uvedl, že při maximálním výši odstupného si zaměstnanec může odnést až 750.000 korun. Firma počítá s tím, že pracovníkům pomůže s jejich odchodem.

"Naši interní i externí odborníci budou odcházejícím zaměstnancům plně k dispozici a bude záležet pouze na nich, o jakou formu pomoci budou mít zájem,“ dodává Rafaj.

Podle něj by většina pracovníků měla odejít k poslednímu lednu.

Podobná situace nastala v AMO už v roce 2009. Tehdy firmu s vysokým odstupným opustilo 1200 pracovníků.