Nadměrné platy firemních manažerů mají "korozivní" vliv na britskou ekonomiku i na celkový stav britské společnosti. Uvedla to v úterý v Londýně Deborah Hargreavesová, předsedkyně levicově orientované analytické skupiny High Pay Commission, která monitoruje stav odměňování ve vedení britských firem.

Podle Hargreavesové se rozdíl mezi příjmy manažerů a řadových zaměstnanců během posledních třiceti let vytrvale zvyšoval. Platy některých vedoucích pracovníků se za toto období zvýšily až čtyřtisíckrát, zatímco platy příslušníků střední třídy vzrostly v Británii jen čtyřikrát.

Šéfové stovky největších společností ve Velké Británii vydělávali v roce 2010 v průměru 4,2 milionu liber (124 milionů korun) ročně. Generál britské armády bral loni 151 600 liber (4,5 milionu korun), průměrný plat se ve Spojeném království pohyboval kolem 25 900 liber (763 000 korun) ročně.


"Jsou-li platy vedoucích pracovníků sjednávány za zavřenými dveřmi a nejsou-li v souladu s výkonem firmy, masivně to prohlubuje nerovnost a šíří nezdravý stav na samém vrcholu společnosti," komentovala informace Hargreavesová.

"Britský lid věří ve spravedlnost. V době bezpříkladných úspor přitom nepatrný zlomek společnosti pobírá obrovské každoroční příplatky."

Nerovnosti se prohlubují

Analýza publikovaná High Pay Commission podle Hargreavesové obsahuje celou řadu dalších alarmujících informací. Šéf ropné společnosti BP má plat třiašedesátkrát vyšší než jeho řadový zaměstnanec, zatímco v roce 1979 byl plat ředitele BP šestnáctapůlkrát vyšší. Obdobné srovnání v případě Barclays Bank vyznívá v poměru 75 ku 14,5.

V roce 1979 připadal na 0,1 procenta nejlépe placených lidí v Británii 1,3 procenta souhrnu všech příjmů, v roce 2007 to bylo už 6,5 procenta a v roce 2035 by to mohlo být 14 procent.

Podle doporučení High Pay Commission by měly firmy zveřejňovat platy deseti nejlépe odměňovaných manažerů a rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším platem. Struktura manažerských benefitů by se měla zjednodušit a členy komisí, které o nich rozhodují, by měli být i řadoví zaměstnanci.