Pracovní skupina Světové obchodní organizace (WTO) dnes schválila dokument, který stanovuje konečné podmínky pro přijetí Ruska. Moskva usilovala o členství 18 let a Rusko bylo největší ekonomikou, která ještě stála mimo organizaci čítající nyní 153 členů.

Přijetí Ruska by mělo schválit prosincové ministerské zasedání WTO, uvedla agentura AP. "Byla to dlouhá cesta, dnes však Rusko udělalo velký krok ke svému členství ve WTO," uvádí se ve sdělení organizace.

 

Překážka v podobě Gruzie padla

Rusko souhlasilo s postupným snížením svého průměrného dovozního cla na 7,8 procenta z nynějších deseti procent. Clo na zemědělské produkty klesne na 10,8 procenta ze 13,2 procenta a na průmyslové zboží se sníží na 7,3 procenta. Moskva také slíbila, že nebude uplatňovat žádná cla na dovoz informačních technologií ani na bavlnu.

Poté, co Rusko dohodlo podmínky svého vstupu s USA a EU, byla poslední překážkou pro vstup Ruska do WTO Gruzie, která jako každá členská země může nové uchazeče vetovat. Kvůli nedávné vzájemné válce o odštěpenecké gruzínské provincii Abcházii a Jižní Osetii Tbilisi vstup Ruska do WTO dlouho blokovalo. Konečnou dohodu obě strany podepsaly až tento týden.

WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí.

Cesta Rusko do WTO v hlavních bodech: 

11. června 1993 - Ruský prezident Boris Jelcin v požádal o připojení Ruska k Všeobecné dohodě o clech a obchodu (GATT). 

9. prosince 1994 - Rusko požádalo o přijetí do Světové obchodní organizace (WTO), která od ledna 1995 nahradila GATT. 

17. července 1995 - V ženevském sídle WTO oficiálně začala jednání o začlenění Ruska do WTO. 

21. května 2004 - Rusko po šesti letech jednání podepsalo dohodu o obchodu s Evropskou unií. Základem smlouvy bylo, že Moskva začne zvyšovat ceny plynu pro domácí průmyslové firmy. 

14. října 2004 - Vstup Ruska do WTO podpořila podpisem oficiální dohody Čína; a to i přesto, že Putin během své návštěvy v Číně opětovně odmítl žádosti Pekingu o stavbu ropovodu ze západní Sibiře.

9. listopadu 2006 - Rusko podepsalo v Hanoji před vrcholnou schůzkou Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) s USA bilaterální smlouvu o svém vstupu do WTO. Jedním z hlavních sporů byly veterinární kontroly amerického masa dováženého do Ruska, Rusko se zase zavázalo snížit cla na průmyslové výrobky a více otevřít některá odvětví své ekonomiky. 

9. listopadu 2011 - Rusko a Gruzie v Ženevě podepsaly kompromisní dohodu, která byla poslední překážkou vstupu Ruska do WTO. Gruzie blokovala vstup Ruska kvůli válce s Ruskem o odštěpenecké gruzínské provincie Abcházii a Jižní Osetii. Hlavní spor byl o celní kontrolu hraničních přechodů mezi Gruzií a těmito rebelskými regiony, které Rusko po válce uznalo za samostatné státy. Celní kontroly na veškeré převážené zboží mezi oběma zeměmi by podle dohody měla provádět neutrální strana, a to se má týkat i Abcházie a Jižní Osetie. 

10. listopadu 2011 - Pracovní skupina WTO schválila dokument o konečných podmínkách přijetí Ruska.

rusko