Jako změnu strategie ruské státní firmy Rosatom vůči českým firmám z jaderného strojírenství okomenoval dnes ruský list Kommersant uzavření dohod s 15 českými výrobci a dodavateli služeb pro jadernou energetiku. "Až dosud Rosatom dával přednost tomu, že nezbytné dodavatele, a to i v Česku, kupoval. Teď je odhodlán prudce zvýšit okruh partnerských dohod s nimi," napsal list.

Memorandum o dodávkách komponent na stavbu jaderných elektráren s Rosatomem v úterý podepsala například česká firma ZAT, která dodává moderní řídící systémy.

Kommersant připomněl, že Rosatom přizval i ČEZ a Škodu JS do konsorcia, které by stavělo jaderné elektrárny nejen v Česku a Rusku, ale i v třetích zemích. Konkrétní projekty však Rosatom neupřesnil.

Rosatom je také mateřskou společnosti Atomstrojexportu, který se spolu se Škodou JS uchází o dostavbu dvou nových bloků Temelína. Konkurentem je americký Westinghouse a francouzská Areva.

Zatím Rosatom podle deníku využíval české strojírenství jen k dodávkám zařízení, popřípadě si firmy jako ARAKO či Chladírenské věže Praha koupil. Zálusk měl i na koupi Škody JS, ale jednání s vlastníky nebyla korunována úspěchem. Teď si od spolupráce slibuje, že by české kapacity měly ruské firmě umožnit vyrábět kompletních zařízení pro čtyři až pět elektráren ročně. Rosatom usiluje o pětinu světového trhu k roku 2030.

"Český jaderný průmysl se vytvářel jako replika sovětského, a tak nějaké unikátní schopnosti u něj nevidím," uvedl expert Alexandr Uvarov. Značná část českých podniků sice už má ruské vlastníky, ale Škoda JS až dosud pracovala na francouzských, a ne ruských zakázkách. To expert považuje za nesprávné "jak z hospodářského, tak politického hlediska".

Součástí Rosatomu je společnost Atomstrojexport, která je členem rusko-českého konsorcia na dostavbu temelínské jaderné elektrárny. V soutěži soupeří s francouzskou Arevou a americkým Westinghousem.