Čína v 3. čtvrtletí opět zpomalila růst. Vláda v Pekingu to zdůvodnila snahou zamezit přehřátí ekonomiky. HDP vzrostl o 9,1 procenta po tempu 9,5 procenta v 2. čtvrtletí. Informoval o tom v úterý čínský statistický úřad.

Zpomalení přichází v době, kdy Evropu sužuje dluhová krize a Spojené státy vysoká nezaměstnanost. To bude mít pravděpodobně vliv i na celkové omezení globálního ekonomického růstu.

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho ale představitelé druhé největší ekonomiky světa udělají vše proto, aby udrželi růst ekonomiky na vysoké úrovni, což povede k tvrdému dopadu čínské ekonomiky.

Roubini: Přijde tvrdý dopad

Úsilí čínské vlády podpořit ekonomiku nezabrání zemi se vyhnout tvrdému dopadu, které pravděpodobně přijde v roce 2013 nebo 2014. Myslí si to známý ekonom Nouriel Roubini.

,,Představa měkkého dopadu čínské ekonomiky je nesplnitelnou misí," řekl v pondělí Roubini na semináři ve finských Helsinkách, který organizovala tamní banka Evli Bank Oyj. Podle ekonoma "přeinvestování" vždy vede k pádu.

,,Čínští zákonodárci udělají cokoliv, co bude v jejich silách, aby udrželi růst národního produktu nad úrovní 8 procent a aby všechny ujistili, že ekonomický pokles nemůže ohrozit současný nastolený kurz země," doplnil Roubini.

Představitelé druhé největší ekonomiky světa udělají vše proto, aby dál tlačili na růst ekonomiky, a tím budou protlačovat taková opatření, která výrazně zvýší riziko přehřátí ekonomiky, myslí si Roubini.

 

Podle ekonoma se ale budou muset s propadem ekonomiky vyrovnat až další lídři tamní komunistické strany. Nástupce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa má být totiž zvolen na sjezdu strany na konci roku 2012. Prezident spolu s premiérem Wan Ťia-paem by pak měli opustit své posty v březnu 2013.

A podle oficiálních vyjádření z minulého měsíce počítá čínská vláda v příštích pěti letech s meziročním růstem ekonomiky přesahujícím 8 procent.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Čína Evropě nepomůže

Roubini, který ještě před vypuknutím krize v roce 2008 předpověděl bublinu na trhu s nemovitostmi v USA, zároveň varoval, že existuje vysoká pravděpodobnost recese v rozvinutých ekonomikách, protože současné problémy Evropy dusí ekonomické oživení v USA.

Evropa přitom nemůže spoléhat na pomoc Číny. Podle Roubiniho totiž Čína mluví o podpoře evropských států jen na oko.

,,Peking opravdu nemyslí vážně, že pomůže eurozóně ven z dluhové krize," řekl Roubini.