Angela Merkelová podle zdrojů listu Financial Times Deutschland sice nadále popírá, že by odchod Řecka z eurozóny byla jedna ze zvažovaných možností, její odpor už ale není tak silný.

Merkelová se podle tisku o Řecku v pondělí bavila se zástupci svých křesťanských demokratů (CDU) a s představiteli křesťanských socialistů (CSU). Tématem jednání bylo neplnění podmínek, na nichž se Řecko dohodlo s věřiteli výměnou za čerpání úvěru.

Nepopulární vláda Merkelové se po nedělní porážce v zemských volbách potýká ještě s dalším problémem: podle listu Süddeutsche Zeitung se totiž ukazuje, že až se bude hlasovat o posílení pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF), Merkelová patrně nedá dohromady dost koaličních hlasů. Spoléhat se tak bude muset na hlasy opozice.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu mají Atény postupně získat půjčku 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF letos v červenci dohodla na druhém záchranném balíku ve výši 109 miliard eur. K němu už ale přispějí i soukromí věřitelé, což jsou hlavně banky.

Možností odchodu Řecka z eurozóny už se zabývala řada ekonomů. Podle nich by si ale Atény patrně moc nepomohly, protože po návratu k řecké drachmě a jejím pravděpodobném oslabení by se zemi zvýšily splátky dluhů. Řecko má totiž půjčky v eurech.