Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 574 korun na 23 984 Kč. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 2,5 procenta. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila o 0,7 procenta. Růst mezd táhla podnikatelská oblast, mimo ni platy nadále klesaly. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

"Ekonomika je na trajektorii pomalého růstu taženého exportním průmyslem a vývoj v mzdové oblasti tomu odpovídá. Nízký růst mezd je pak jednou z hlavních příčin stagnující spotřeby domácností a maloobchodních tržeb," uvedl v reakci na čísla Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

Za celé pololetí byla průměrná mzda 23 575 korun, proti loňskému pololetí se tak zvýšila o 2,3 procenta, tedy o 531 korun. Reálně mzda vzrostla o 0,5 procenta.

V porovnání s předchozími třemi měsíci se průměrný výdělek v celém národním hospodářství ve druhém čtvrtletí zvýšil po očištění od sezonních vlivů o 0,7 procenta.

Podnikatelé jsou na tom lépe

V podnikatelské oblasti se od dubna do června průměrná mzda zvýšila o 3,2 procenta a po odečtení inflace o 1,4 procenta, uvedli statistici. Na vývoji reálné mzdy se podle nich podepsala zvyšující se inflace, spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí vzrostly o 1,8 procenta.

Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank údaje o mzdách a zaměstnanosti poskytují dobrý obrázek o tom, kde se v české ekonomice vyskytují "ostrůvky oživení".

Graf: Vývoj mzdy

Ty tvoří tři sektory, v nichž rostly nadprůměrným tempem jak mzdy, tak zaměstnanost. Těmito sektory jsou zpracovatelský průmysl, administrativní a podpůrné činnosti a činnosti v oblasti nemovitostí. Je tedy zřejmé, že exportní poptávka nepodporuje jen zpracovatelská odvětví, ale vyvolává i zvýšenou poptávku podniků po některých službách, řekl.

V nepodnikatelské oblasti pokračuje propad průměrného platu, ve druhém čtvrtletí o 0,9 procenta. Reálná mzda se zde snížila o 2,7 procenta, a poklesla tak již páté čtvrtletí po sobě.

V nepodnikatelské sféře, přestože zaměstnává ve větší míře zaměstnance s vyššími stupni vzdělání, byl tak aritmetický průměr platů nižší o 332 korun proti mzdám v podnikatelské sféře. "Tam však bývá mnohem vyšší diferenciace," uvedli statistici.

"Lze očekávat, že reálný růst mezd bude do konce tohoto roku velmi pomalý, těsně nad mírou inflace. Ve veřejném sektoru mohou naopak mzdy reálně dále klesat. Celkové hospodářské klima navíc růstu mezd nepřeje v delším časovém horizontu, což bude i nadále negativně ovlivňovat domácí spotřebitelskou poptávku," upozornil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Sobíšek mj. upozornil i na to, že mzdový pokles ve veřejné správě sráží kupní sílu domácností. "Z hlediska pracovních příjmů nedělalo druhé čtvrtletí dojem, že by česká ekonomika směřovala do recese," dodal.

Top 10 profesí dle platu

Výše platu udává nabídku při nástupu

1. Manažer… 39 771 Kč
2. Chemik… 35 528 Kč
3. Analytik… 33 918 Kč
4. Lékař… 31 955 Kč
5. Programátor… 31 407 Kč
6. Řezník… 29 100 Kč
7. Nákupčí… 28 911 Kč
8. Personalista… 28 911 Kč
9. Vedoucí provozovny… 27 981 Kč
10. Makléř… 27 750 Kč

Zdroj: Agentka .cz

Zájem je o manažery a analytiky

Podle statistik pracovního portálu Agentka.cz je na pracovním trhu největší zájem o manažery a analytiky. V srpnu 2011 se pak k těmto stálicím, co se nabízeného platu týče, dostaly dvě nové profese. Chemik s nástupním platem přesahujícím 35 tisíc korun hrubého a řezník s bezmála třicetitisícovou měsíční odměnou.

"V první desítce nejlépe ohodnocených profesí nás v srpnu překvalipy profese chemik a řezník," uvedl Petr Král, ředitel Agentka.cz.

"Zřejmě to souvisí s dobrými výsledky potravinářského průmyslu a zahraničními zakázkami firem, které se specializují na chemické odvětví," dodává Král.