Bývalý německý kancléř, sociální demokrat Gerhard Schröder, překvapivě pochválil krizový management své křesťanskodemokratické nástupkyně Angely Merkelové v době dluhové krize v eurozóně. Kromě toho se v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel vyslovil pro hlubší integraci Evropské unie a myšlenku "Spojených států evropských".

S Merkelovou se Schröder shoduje v mnoha věcech týkajících se záchrany eura. "Budeme si muset zvykat na odevzdávaní suverenity," řekl Schröder s poukazem na dosavadní suverenitu národních parlamentů nad rozpočty jednotlivých zemí.

"To, čeho se vzdávají národní parlamenty, musí skončit u Evropského parlamentu coby nejvyšší instance," navrhuje Schröder. K tomu účelu by podle něj měl být zřízen zvláštní výbor Evropského parlamentu. Prostřednictvím výboru by kontrolu nad evropským rozpočtem vykonávaly členské země eurozóny.

Schröder se vyslovil pro to, aby státy v reakci na krizi eura odevzdaly více národních kompetencí Evropské unii. Navrhuje mimo jiné zřízení funkce evropského ministra financí, jenž by rovněž podléhal kontrole Evropského parlamentu.

Nejednotné Evropě hrozí "bezvýznamnost"

I kvůli konkurenci regionů světa by se podle exkancléře nyní už nemělo dále otálet se skutečnou integrací "evropského jádra". Jinak se Evropa a její národní státy mezi Asií v čele s Čínou a opět posílenou Amerikou "ponoří do bezvýznamnosti".

Bývalý kancléř rovněž podpořil myšlenku vytvoření Spojených států evropských, kterou v německé vládě zastává ministryně práce Ursula von der Leyenová. Schröder se dále vyslovil pro přijetí Turecka do EU a přidružení Ruska. Velké Británii pak Schröder vytknul, že chce neustále hovořit do podoby evropského hospodářského prostoru, ačkoli ostrovní země není členem eurozóny neboli nezavedla euro jako platidlo.

Šéf německé vlády z let 1998 až 2005 rovněž uvítal společnou iniciativu Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho vytvořit společnou evropskou ekonomickou vládu a poukázal přitom na představu "evropského jádra". V něm by podle Schrödera o podobě hospodářské vlády rozhodovaly jen členské státy eurozóny a nikoli všechny země EU.

Britové a Němci jsou proti 

Myšlenku založení Spojených států evropských považuje za dobrou 35 procent Němců, 43 procent ji odmítá. Ve Francii je poměr přesně opačný: 44 procent respondentů si umí takový státní útvar představit, 35 procent ho nechce. Nejvíce odpůrců (64 procent) má federální Evropa ve Velké Británii.

Vyplývá to z průzkumu institutu YouGov pro německý portál Zeit-Online.

Vizi evropského federálního státu kromě
Schrödera naposledy vzpomněla také německá ministryně práce Ursula von der Leyenová v rozhovoru pro časopis Der Spiegel: "Mým cílem jsou Spojené státy evropské - podle vzoru federálních států Švýcarska, Německa nebo USA," uvedla.

Většina respondentů ve zmíněných třech zemích se však shodla v tom, že v případném evropském federálním státě by měly zůstat pravomoci ve finanční, daňové a hospodářské oblasti na jednotlivých členských zemích. V Německu to chce téměř polovina respondentů, ve Francii více než polovina a v Británii až kolem 80 procent.