reklama
reklama
30. 8. 2011 | poslední aktualizace: 4. 9. 2011  09:02

Německo navyšuje podíl obnovitelných zdrojů. Budoucnost bude bez jádra

Angela Merkelová připravuje Německo na budoucnost bez jaderných elektráren. Podle tamní Spolkové energetické agentury (BDEW) se jí to daří. Podíl obnovitelných zdrojů v Německu na celkové produkci energie vzrostl v prvním pololetí o sedminu a dosáhl 20,8 procent.
Lucie Hrdličková
Lucie Hrdličková
redaktorka
Ilustrační foto - Obnovitelné zdroje energie. Na snímku větrná turbína Deutsche Bahn.
Ilustrační foto - Obnovitelné zdroje energie. Na snímku větrná turbína Deutsche Bahn.
foto: Reuters

Podle analytiků má Německo slušně nakročeno ve svých plánech zvýšit do 11 let podíl produkce energie ze zelených zdrojů na 35 procent. Vyhráno však ještě Berlín nemá.

Pozitivní zprávu totiž tento týden přinesla Spolková energetická agentura (BDEW). Podle ní  dosáhl v první polovině letošního roku podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci energie již 20,8 procenta, což představuje 14% nárůst oproti loňsku. Za rok 2010 činil podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové produkci 18,3 procenta.

Podle expertů tak má Německo slušně nakročeno ve svých plánech zvýšit do 11 let podíl produkce energie ze zelených zdrojů na 35 procent.

reklama

Německá energetika

- pětinu německé elektřiny vyrobí zelené zdroje

- zelené elektrárny letos vyrobily už o 14 % elektřiny více než loni

- největší boom zažila za poslední rok (stejně jako v Česku) fotovoltaika

Ještě není vyhráno

Dny, kdy se na německém pobřeží budou naplno točit větrné elektrárny a Německo z obnovitelných zdrojů vyrobí více energie, než jí spotřebuje, jsou podle skeptiků ještě v nedohlednu.

Aktuální německá spotřeba elektrické energie je 275,5 miliard kilowatthodin (KWh). Z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou voda, biomasa, vítr a slunce se přitom za současného stavu vyrobí „pouze“ 57,3 miliard KWh.

Pokud jde o jednotlivé zdroje obnovitelné energie, největší nárůst produkce zaznamenali odborníci energetické agentury u fotovoltaických elektráren. Ty v první polovině letošního roku vyrobily o 76 procent elektřiny více než loni a s 3,5% podílem se staly třetím největším obnovitelným zdrojem v Německu.

„Je to způsobeno boomem solárů a počtem slunečních dnů v uplynulém půl roce,“ zdůvodnila vývoj BDEW. Podle ní si ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů drží prvenství i nadále větrné elektrárny následované elektrárnami na biomasu.

Důvody solárního boomu v Německu byly podle odborníků stejné jako v Česku. Hlavním z nich byl nečekaný propad cen fotovoltaických panelů.

Zatímco snižování výkupů cen elektřiny ze solárních elektráren bylo v obou zemích zákonem omezeno na několik procent ročně, ceny panelů se od roku 2006 snížily o více než polovinu. To vedlo k přívalu investorů a spekulantů a k neomezenému růstu množství připojovaných elektráren.

Fotovoltaika jádro nenahradí

Německo bylo nakonec pružnější než Česká republika a výkupní ceny snížilo radikálně ve třech krocích během druhého pololetí 2010.

Zelené zdroje v Německu

Do fotovoltaiky zároveň v Německu putovaly velké dotace od státu. Do odvětví jen v loňském roce přitekly rekordní investice v celkové výši 19,5 miliardy eur.

Ostatním obnovitelným zdrojům se dostaly investice maximálně v řádu stamilionů eur.

Odborníci teď soudí, že pokud se chce Německo do roku 2022 plně připravit na konec jádra, musí začít mnohem více investovat do jiných zelených zdrojů energie, které jsou vzhledem ke geografické poloze Německa spolehlivější než fotovoltaika.

Podle expertů by měly peníze putovat do větrných elektráren, které už nyní vyprodukují třikrát více elektřiny než solární zařízení. Podle Německé federace obnovitelných zdrojů se budou větrné elektrárny v roce 2020 podílet na celkové produkci elektřiny čtvrtinou.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Akademie Věd ČR zhanobila studii o foukání větrů v ČR (Petr Fiala)
Zabila tak dvě mouchy jednou ranou a dopomohla k prosazování JÁDRA...
... (QEntity)
Pochopitelně... Když uzavřelo několik jaderek, že podíl OZ vzroste...
Německo navyšuje podíl obnovitelných zdrojů. Budoucnost bude bez jádra (anonym)
Jelikož tu zrovna tento týden kolovaly informace o prudkém nárustu...
Sbohem, (anonym)
průmyslově vyspělé Německo. Teď ještě mít možnost odstřihnout...
Re: Německo navyšuje podíl obnovitelných zdrojů. Budoucnost bude bez jádra (_tk_)
No, taky bylo dost ubozaku co nechteli Eiffelovku...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama