Na světových akciových trzích v pátek už osmým dnem po sobě pokračovaly propady, které jen dočasně přerušil vliv relativně příznivých údajů z amerického trhu práce. Pokračující výprodeje odrážejí obavy investorů o vývoj globální ekonomiky - zejména z pádu americké ekonomiky do nové recese a ze zhoršování dluhové krize v Evropě.

Propady tohoto týdne vymazaly podle agentur Reuters z hodnoty světových akcií 2,5 bilionu dolarů, což vyvolalo vzpomínky na eskalaci finanční krize z podzimu 2008. Investoři v obavách z nejistoty prodávají vedle akcií i další riziková aktiva jako komodity a uchylují se do bezpečí švýcarského franku a zlata.

Na čtvrteční výprodej v Evropě a USA navázali ráno japonští investoři a index tokijské burzy Nikkei 225 spadl o 3,7 procenta na 9299,88 bodu, nejníže za posledních asi pět měsíců. Propadům se nevyhnuly ani další akciové trhy v Asii - burza na Tchaj-wanu odepsala 5,6 procenta a hlavní index burzy v jihokorejské metropoli Soulu oslabil o 3,7 procenta.

Evropské akcie dnes zůstaly ve ztrátách a jejich hlavní index sestoupil nejníže za 13 měsíců, přičemž zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu za téměř tři roky. Odpoledne sice trh nakrátko podpořila příznivá zpráva z amerického trhu práce, mezi investory však dál převládají obavy z citelného zpomalení růstu globální ekonomiky.

Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl v závěru o 1,7 procenta na 976,10 bodu a za celý týden odepsal 9,8 procenta, nejvíce od října 2008. Index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 2,7 procenta, německý DAX o 2,8 procenta a pařížský CAC-40 ztratil 1,3 procenta.

 SITUACI JSME SLEDOVALI ON-LINE ZDE

Trhy odpoledne našly krátkou podporu v údajích z americké ekonomiky, která vytvořila minulý měsíc 117.000 nových míst, výrazně více, než se čekalo. Celkově však zpráva příliš nezměnila obrázek ochabující ekonomiky a zastínily ji převládající obavy z hlubokých ekonomických problémů v USA, Evropě a jinde.

Americké akcie zahájily obchodování díky lepším údajům dočasným růstem, brzy se však obnovil výprodej a v polovině obchodování akciové indexy ztrácely až tři procenta. Dow Jonesův index v poledne newyorského obchodování ztrácel 1,65 procenta a byl kolem 11.200 bodu. Širší index S&P 500 oslaboval o více než dvě procenta a index trhu Nasdaq ztrácel tři procenta. Celosvětový MSCI All Country World Index klesl o 2,7 procenta.

Akcie na pražské burze v minulém týdnu oslabily o 7,1 procenta

Akcie na pražské burze v 31. týdnu výrazně oslabily, hlavní index PX ztratil 7,05 procenta na 1092,4 bodu. Jediným posilujícím titulem týdne byly cenné papíry tabákové firmy Philip Morris. Nejvýrazněji ztratily akcie CME, jež přišly o pětinu hodnoty. V předchozím týdnu index PX ubral 2,5 procenta.

"První srpnový týden se nesl v červené barvě. Trhy po nedávných špatných datech z amerického HDP nadále zvýšily pravděpodobnost návratu recese, přinejmenším v USA. Vedle toho se na trh vrátila dluhová krize eurozóny. Obě situace investoři na trzích reflektovali a akciové indexy vynulovaly letošní zisky a dostaly se do záporných hodnot od začátku roku. Ani index PX nebyl výjimkou," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Jedinou rostoucí akcií týdne byl Philip Morris s nárůstem 3,7 procenta na 10.400 Kč. S rostoucí nejistotou na finančních trzích investoři dávají přednost spíše defenzivním titulům, mezi které výrobce cigaret patří, vysvětlil Lávička.

Naopak nejvíce klesajícím titulem byla mediální společnost CME, která se propadla o téměř dvacet procent na 253 Kč.

Ukázka, jak "neintervenovat"

Komentář na serveru MarketWatch dává vinu za mimořádný páteční propad akcií nevhodně načasovanému projevu šéfa Evropské centrální banky Jean-Claude Tricheta. Ten označil za "učebnicový příklad, jak se nemá intervenovat".

Trichet ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci oznámil, že ECB chystá "zvláštní opatření" včetně nákupů dluhopisů ohrožených zemí. Obchodníci ale rychle zjistili, že banka nakupuje hlavně dluhopisy Irska a Portugalska, nikoli španělské a italské dluhopisy, jejichž riziková přirážka krátce klesla a následně vystřelila prudce vzhůru.

Trichet také připustil, že bankovní rada nepřijala rozhodnutí jednohlasně, ale "drtivou většinou". Média poté zjistila, že proti byl šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann. To podle analytiků ukazuje na rozkol uvnitř centrální banky, což není dobrý signál.

ECB v průběhu pátku spustila další vlnu nákupů, tentokrát s lepšími výsledky, píše MarketWatch.

 

 

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:16
Asie se stále potápí v červené

Asijské indexy se pohybují stále v hlubokých ztrátách. Japonský index Nikkei zakončil slabší o 3,72 procenta, jihokorejský KOSPI klesá o 3,67 procenta a hongkongský Hang Seng se propadá o 4,79 procenta.

08:30
Evropské akcie zřejmě otevřou se ztrátami

Futures na evropské indexy podel agentury Reuters signalizují, že i trhy v Evropě naváží na své včerejší propady a otevřou v záporných hodnotách. Všechny hlavní evropské indexy (FTSE 100, DAX, CAC 40) by měly otevřít se ztrátou kolem 2 procent.

08:39
Americký dolar posiluje

Investoři se v prodejní horečce zbavují i rizikového eura, z čehož těží americká měna. Dolar tak na páru s eurem posílil až na 1,405 USD/EUR.

08:53
Zlato roste, ropa klesá

Ceny zlata a ropy se pohybují v nastoleném trendu z několika předchozích dnů. Cena zlata si polepšuje o 0,37 procenta na 1665,2 dolaru za trojskou unci.

Situace je opačná u ropy. Americká lehká ropa WTI se propadla až pod 85 dolarů za barel.Cena kvalitnější ropy Brent klesla na 105,3 dolaru za barel.

Hodnota černého zlata se tak v tomto týdnu snížila zhruba o jednu desetinu. Jedná se o největší týdenní pokles od letošního května.

09:05
Evropa prudce propadá

Evropské akcie zahajují páteční seanci s vysokými ztrátami. Britský index FTSE otevřel se ztrátou 3,43 procenta, francouzský CAC 40 pak odepsal 3,1 procenta.Futurity na německý DAX indikují, že i tento index otevře dnešní obchodování o více než 3 procenta níže.

09:10
Koruna posiluje

Ze současné situace na finančních trzích těží koruna. Ta v úvodu dne k euru posiluje až na 24,165 CZK/EUR.

Dolar pak smazává své ranní zisky. Americká měna se nyní obchoduje za 1,42 USD/EUR.

09:17
Pražská burza následuje světové indexy

Akcie na pražské burze zahájily obchodování propadem. Index PX pražské burzy klesá o zhruba 4 procenta. K propadům ji pomáhají hlavně Erste (-6,6 %), NWR (-9,5 %) a CETV (-12 %). Pražská burza se tak dostala na svá dvouletá minima.

Horší je situace na vídeňské burze. Rakouský index ATX ztrácí až sedm procent. Jde o nejprudší pokles od února 2009.

09:22
Analytik: Kdo je viníkem propadů? Na to nelze jednoznačně odpovědět

Analytický příspěvek Jana Roha ze společnosti Cyrrus:

,,Kdo je hlavním viníkem dnešních propadů na burzách? Na tuto otázku bohužel nelze odpovědět jednoznačně a stručně. Zatímco v případě zemětřesení jsme mohli sledovat v novinách či televizi příčinu obav na světových trzích a hodnotit rychlost rekonstrukce katastrofy, dnes před sebou tlačíme závazky velkých evropských ekonomik a ztrácíme (dříve nezlomitelnou) důvěru v platební morálku USA.

ECB se snaží co může, nabízí nákupy dluhopisů na trhu a šestiměsíční neomezené tendry, v nichž budou poskytovat likviditu bankám. Tlak roste nejen na Tricheta, ale i na jeho protějšek o 6 časových pásem na západ (B. Bernanke). Malou naději skýtá skutečnost, že zlato nepřekonalo hodnoty 1680 USD/unci, byť byl v tu chvíli zmatek na trzích značný. Únik investorů do „bezpečí“ však pozorujeme na jiných aktivech, zejména japonském jenu či švýcarském franku."

09:27
Evropské akcie zmírnily ztráty, pozastaveno obchodování s UniCredit Bank

Evropské indexy lehce smazaly své ztráty, když teď FTSE klesá o 2,97 procenta, DAX o 3,39 procenta a CAC 40 2,14 procenta.

Italský hlavní index milánksé burzy klesá téměř o 3 procenta. Na tamním trhu bylo ráno pozastaveno obchodování s bankou UniCredit, která se prudce propadla o zhruba 6 procent. Stejný osud potkal i banku Intensa Sanpaolo.

 

09:34
Cena ropy nejníže za posledních 9 měsíců

Cena americké lehké ropy WTI se dnes kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky propadla téměř o čtyři dolary pod 83 dolarů za barel.

Dostala se tak nejníže od loňského listopadu. Tento týden klesla již o zhruba 13 procent, takže je na cestě k nejprudšímu týdennímu propadu od začátku května.

09:38
V Praze bylo pozastaveno obchodování s titulem AAA

Pražská burza klesá od počátku seance více než 3% tempem. V současnosti - 3,66 %.

Krátce po půl deváté bylo v Praze pozastaveno obchodování s titulem AAA ( ), který zaznemanal více než 28procentní propady k 16,35 korunám za akcii.

09:59
Analytik: Trh je v panické fázi, někteří na tom ale mohou vydělat

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus odpověděl serveru IHNED.cz na otázku, jestli poklesy trhů budou pokračovat i v příštím týdnu:

,,Ano, můžou. Trh je v typické panické fázi. Určitě se v nejbližších dnech objeví nějaký den silného růstu, obávám se však, že této situace investoři mohou využít k dalším výprodejům svých portfolií."

Zároveň k tomu dodal:

,,Pro investory s dlouhodobým investičním horizontem, kteří jsou dostatečně kapitálově silní, může být, jako tomu bylo vždy v minulosti, právě probíhající korekce trhů dobrou investiční příležitostí."

Celý článek si přečtěte ZDE.

10:06
Glosa Julie Hrstkové: Trhům nestačí ani eurobiftek

Guvernér Evropské centrální banky Trichet to určitě myslel dobře, když včera avizoval, že ECB bude dodávat likviditu bankám, tedy odkupovat od nich cenné papíry, které už nikdo nechce málem ani zadarmo.

Jenže trh si jeho prohlášení přečetl jednoznačně: evropský záchranný val začne (možná) fungovat až na podzim, takže ECB je jediná, kdo má peníze v tuto i v budoucí chvíli. A pokud je ochotná je tisknout, pak to znamená, že mnozí členové eurozóny jsou na tom opravdu špatně a „nápravná opatření“ nefungují. A tak trhy po celém světě začaly panikařit.

Celou glosu si můžete přečíst ZDE.

 

10:10
Evropské trhy umazávají své ztráty, Praha klesá o 3 procenta

Situace v Evropě se po počátečních výrazných propadech po desáté hodině dopolední uklidňuje. Index FTSE klesá o 1,72 procenta, německý DAX klesá o 1,42 % a CAC oslabuje už jen o 0,32 %.

Pražská burza si ale zatím své ztráty drží, když index PX oslabuje o více než 3 procenta.

10:21
Výnosy italských dluhopisů už dorovnaly Španělsko

Vzrůstající obavy investorů o to, že se dluhová krize z Řecka plně přelije na Itálii zvedá výnosy desetiletých dluhopisů země.

Ty tak poprvé od loňského května dorovnaly výnosy desetiletých španělských obligací. Výnosy itaských desetiletých dluhopisů stouply na 6,27 procenta, u španělských se stejnou maturitou jsou na 6,23 procentech.

10:32
Americké budoucí kontrakty na indexy míří do kladného teritoria

Futures na americké hlavní indexy umazaly své ztráty a míří tak do kladného teritoria. Futures na Dow Jones -0,04 %, S&P +0,1 % a NASDAQ 0,3%.

10:41
Řecký premiér vyzývá eurozónu, aby zasáhla

Současné problémy na finančních trzích už neznepokojují jen francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, přidal se k němu i řecký premiér Jorgos Papandreu.

Ten vyzval eurozónu, aby na současnou situaci bezprostředně zareagovala a přesvědčila trhy, že dluhová krize v Evropě je u konce. V dopise Evropské komisi napsal:

,,Současný vývoj odráží narůstající skepsi investorů ohledně možností eurozóny v řešení nadcházející krize. Opatření, která byla přijata na červencovém mimořádném summitu eurozóny, by teď měla být rychle využita."

10:55
Evropské akcie lehce smazaly ztráty, investoři sledují Ameriku

Evropské akcie pokračují v propadu, jejich ztráty se ale během dopoledne postupně snižovaly. Hlavní index je přesto nejníže od loňského června, neboť investoři se obávají, že citelné zpomalení tempa růstu globální ekonomiky zhorší i výhled hospodaření mnoha firem.

Nejvíce teď investory zajímá, zda se americká ekonomika vyhne návratu do recese.

,,Výhled ekonomiky investory znervózňuje na maximum. Nálada asi zůstane velmi křehká," poznamenal analytik makléřské společnosti Hargreaves Lansdown Keith Bowman.

,,Americká ekonomika zpomaluje a posouvá se do fáze, kde uvidíme vynucené výdajové škrty. Investoři se snaží zjistit, kde mohou najít budoucí růst," dodal.

11:00
Pražská burza se nemůže vymanit ze ztrát

Index PX pražské burzy se v 11:00 propadal o více než 3,5 procenta. Všechny akcie zahrnuté do indexu klesají. Nejvíce poklesy trpí při minimálním objemu obchodování titul AAA ( ), se kterým bylo po otevření trhu dočasně pozastaveno obchodování, následně pak obnoveno.

Výrazně ale klesají i Unipetrol ( ), CME ( ) a NWR ( ).

Pražská burza se veze na negativním sentimentu. Ve střední Evropě klesá vyšší tempem jen rakouský index ATX (-3,77 %), který na počátku seance propadal dokonce až o 7 procent. Polský  WIG odepisuje 1,7 procenta a slovenský SAX - 2,75 procenta.

11:27
Agentura Standard & Poor´s může přispět k uklidnění trhů, potvrdila rating Irska

Ratingová agentura Standard & Poor´s by mohla alespoň částečně uklidnit trhy, když potvrdila rating Irska na stupni BBB+, navíc se stabilním výhledem.

Aktuální hodnoty hlavních evropských indexů: FTSE - 2,14 %, DAX - 2,66 %, CAC 40 - 1,37 %.

Pražská burza pak rozšiřuje své ztráty. Index PX klesá o 3,7 procenta.

11:36
Naváže Amerika na včerejší propady? Rozhodne tamní trh práce

Futures na americké indexy se po mírném ranním růstu dostaly zpět do záporného teritoria.

Futures na index Dow Jones - 0,41 %, S&P - 0,18 % a NASDAQ - 0,34 %.

Investoři dnes netrpělivě čekají na data z amerického trhu práce, kde se očekává stagnace červencové míry nezaměstnanosti na 9,2 procentech. Pokud budou výsledky horší, dají se očekávat silnější propady na akciových trzích.

11:46
On-line chat s hlavním ekonomem Patria Finance Davidem Markem. Už ve 13:00 na IHNED.cz

Hlavní ekonom Patria Finance David MarekHostem on-line chatu k aktuální situaci na finančních trzích bude dnes od 13:00 hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Dotazy můžete pokládat už nyní ZDE.

11:55
Česká měna je vůči otřesům na trzích zatím odolná

Česká měna během dopoledne oproti ranním hodnotám lehce oslabila. V současnosti se na mezibankovním trhu obchoduje za 24,20 CZK/EUR. Proti včerejšímu závěru si ale drží lehké zisky.

12:16
Reuters: Hodnota akcií na celém světě v tomto týdnu klesla souhrnně o 2,5 bilionu dolarů

Současné výprodeje na finančních trzích podle agentury Reuters snížily hodnotu akcií zahrnutého do souhrnného světového indexu MSCI World o 2,5 bilionu dolarů (v přepočtu zhruba 60 bilionů korun).

Co se týče této hodnoty, je to jako kdyby ze dne na den byla ze světové mapy vymazána například francouzská ekonomika.

Světový index MSCI World v tomto týdnu poklesl o 8,6 procenta.

12:28
Cena ropy se odrazila z minima

Ceny ropy smazaly počáteční prudké ztráty a stouply. K obratu na trhu podle agentury Reuters přispěly zprávy o výbuchu ropovodu v Íránu, které kompenzovaly obavy z negativního vlivu zpomalení světové ekonomiky na poptávku.

Cena americké lehké ropy WTI kolem 11:30 SELČ stoupla o 27 centů na 86,90 dolaru za barel. Ráno se přitom propadla téměř o čtyři dolary na 82,87 dolaru, tedy nejníže od loňského listopadu.

Cena severomořské ropy Brent vzrostla o 1,10 dolaru na 108,35 dolaru za barel. Oživila tak z více než měsíčního minima 104,30 dolaru.

12:48
Člen bankovní rady ECB: Trhy jsme nepřesvědčili

Belgičan Luc Coene, člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), médiím sdělil, že včerejší snaha ECB o uklidnění trhů, když banka oznámila další odkupy vládních dluhopisů problémových ekonomik, trhy neuspokojila. ,,Prostě to nezabralo, když se podívám na reakci trhů," řekl Coene.

A zároveň dodal: ,,Trhy už slyšely tolik slibů, aniž by viděly něco konkrétního... pokud dojednaná opatření začnou reálně fungovat, šíření nákazy se zastaví automaticky."

13:03
Španělsko jediným zeleným ostrovem v Evropě

Pokud se podíváme na mapu vývoje akciových trhů, můžeme se všmnout, že jediným rostoucím trhem v Evropě při pátečním obchodování je Španělsko. Tamní index IBEX 35 posiluje o 1,38 %.

K růstu ho táhne zejména bankovní sektor. Například Banco Santander posiluje o zhruba 2,4 procenta.

13:11
Eurokomisař Rehn: Trhy na evropské dohody nereagovaly tak, jak eurozóna očekávala

Trhy na dohody vzešlé z mimořádného summitu eurozóny o záchranných fondech pro zadlužené země nereagovaly tak, jak eurozóna a její lídři čekali. Připustil to dnes eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn na mimořádné tiskové konferenci. Podle něj je nyní nezbytné tyto dohody co nejdříve realizovat. To by mělo pomoci trhy uklidnit.

Mimořádný summit se dohodl na posílení pravomocí současného záchranného fondu (EFSF) i toho budoucího (ESM). Nově by měly mít mimo jiné možnost kupovat dluhopisy na sekundárním trhu.

,,Trhy nereagovaly, jak jsme čekali či doufali, na opatření přijatá 21. července šéfy států a vlád eurozóny," řekl Rehn. Dodal ale také, že šíření napětí na trzích s dluhopisy napříč eurozónou není podloženo hospodářskými a rozpočtovými fundamenty.

13:17
Výprodej na burzách pokračuje i po obědě

Evropské akciové indexy se stále potápí do červené. Britský index FTSE klesá o 2,3 procenta, německý DAX oslabuje o 2,12 procenta a francouzský CAC 40 odepisuje 0,53 procenta.

Index PX pražské burzy stále ztrácí více než 3,5 procenta, když ho dnes dolů táhne hlavně těžařská NWR ( ).

Americké burzy zahájí seanci ve 15:30. Podle futures by měly otevřít také ve ztrátách. Klíčová pro odpolední vývoj na trzích budou data z amerického trhu práce.

13:36
David Marek: Scénář minulé krize se může snadno zopakovat

"Pokud se situace zhorší a zvýší se obavy z nestability bankovního sektoru, může se opakovat scénář z poslední krize. Nejsem schopen říci, že se to stane či nestane, ale pokud bude napětí eskalovat, pravděpodobnost takového scénáře se bude zvyšovat. Klíčovými momenty bude reakce autorit hospodářské politiky v eurozóně a USA a vývoj makroekonomických ukazatelů v těchto oblastech," řekl v on-line rozhovoru na IHNED.cz hlavní ekonom Patria Finance - David Marek.

13:40
Ceny zlata i ropy udržují mírný růst

Cena zlata dnes po celý den roste. Po včerejším podvečerním propadu, kdy zlato zlevnilo o 40 dolarů, se jeho cena pomalu navrací k rekordům. Aktuálně se pohybuje poblíž hladiny 1665 dolaru za unci.

Stříbro potom odepisuje čtvrt procenta a například měď klesá o 1,7 procenta. Ropa typu Brent roste po zprávách o výbuchu na íránském ropovodu o jedno procento.

14:00
Kanadská míra nezaměstnanosi klesla, trhy čekají na data z USA - už za půl hodiny

 

Míra nezaměstnanosti v Kanadě v červenci klesla na 7,2 procenta a byla nejnižší od prosince 2008. Snížila se přitom ze 7,4 procenta, kde byla v červnu.

Podle statistického úřadu ale vzniklo jen asi 7100 nových pracovních příležitostí, což je méně, než se čekalo na trhu. Na rekordu v rámci posledního cyklu byla nezaměstnanost v srpnu 2009, kdy vystoupala na 8,7 procenta.

Za poklesem míry nezaměstnanosti stojí hlavně pokles počtu lidí, kteří tvoří kanadskou pracovní sílu. Celkem jich v červenci ubylo zhruba 28.600, čímž se snížila základna pro výpočet míry nezaměstnanosti.

14:05
Pařížský CAC 40 už umazal své dnešní ztráty

Index francouzského trhu CAC 40 už se přiblížil nule. Německý i britský trh se ale stále drží ve dvouprocentním mínusu.

Do plusu se vydaly už futures na americké indexy, S&P 500 roste o 0,16 %.

14:16
Investor Marc Faber předpovídá návrat indexu S&P 500 o 40 až 50 bodů výše

 

„Trhy jsou extrémně přeprodané“, řekl Marc Faber v rozhovoru pro Bloomberg Television s tím, že očekává skokovou rally indexu, ačkoli již zřejmě nedojde k prolomení letošních maxim.

O rally hovoří další akcioví stratégové z 13 světových bank včetně britské Barclays a švýcarské UBS.

Podle průměru jejich odhadů by měl letos hlavní americký benchmark uzavřít 17 procent nad současnou úrovní, tedy zhruba na 1.401 bodu.

Zdroj: Patria.cz

14:30
Obrat na trzích, americká makrodata analytiky pozitivně překvapila

Americká ekonomika vytvořila v červenci 117 tisíc nových pracovních pozic (čekalo se 85 tisíc pracovních míst). Údaj za červen byl pak revidován z 18 tisíc na 46 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v USA pak nečekaně klesla na 9,1 procenta, trh předpokládal stagnaci na červnové úrovni 9,2 procenta.

Futures na zámořské indexy díky tomu obrátily do plusu. Futures na S&P 500 rostou o 1,51 %; na NASDAQ o 1,21 % a na Dow Jones o 1,34 %.

14:46
Zlato reaguje na nečekaně dobrá americká makrodata propadem

Cena zlata se po zveřejnění poklesu červencové nezaměstnanosti v USA vydala až pod hladinu 1650 dolarů za trojskou unci.

Analytici se ale i přes tuto korekci neobávají o budoucí růst této komodity. V mnoha případech jsou jejich odhady i nad 2000 tisící dolary za unci.

14:53
Evropské akciové indexy se skokově odpoutaly od svých 14ti měsíčních minim

K výraznému umazaní ztrát na evropských akciových trzích dopomohly především bankovní tituly. STOXX Europe 600 Banking index opustil červená čísla a aktuálně roste o 1,5 procenta.

14:57
Aktuálně nejvíce ziskové a ztrátové akcie amerického trhu

Nejvyšší zisky:

CF Industries Holdings Inc.: +3,29 %

Priceline.com Inc.: +11,70 %

Nejhlubší ztráty:

American Science and Engineering Inc.: -6,46 %

Rubicon Technology Inc.: -14,06 %

15:05
Pravděpodobnost návratu krize je 40 procent

Zpráva o vývoji nezaměstnanosti je první povzbudivou statistickou zprávou z poslední doby. Pravděpodobnost návratu recese je podle ekonomů až 40 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

15:09
Pražská burza nepatrně umazává dopolední ztráty

Ztráty mírně umazává i pražský index PX, který aktuálně odepisuje -2,48 %. V mínusu jsou všechny SPADové tituly - konkrétně AAA Auto -19,45 %, CETV -8,22 %, NWR -7,96 %, KB -1,38 %, Erste -1,35 %.

 

15:16
Futures na americké indexy těsně před otevřením trhu mírně korigují nově získaný optimismus

Futures na Dow Jones, Nasdaq a S&P 500 se aktuálně pohybují v rozmezí 0,5 až 1 %. Wall Street otevře páteční obchodování za 10 minut.

15:28
Řecké a španělské CDS klesají

Řecké CDS klesají o 37 bps na 1679 bps., španělské o 33 k 397 bps., italské o 6 k 384 bps., francouzské o 2 k 141 bps.

Zdroj: Patria.cz

15:31
Wall Street zahajuje očekávaným růstem

Americké akciové indexy vstupují do poslední seance tohoto týdne růstem. S&P 500 připisuje 0,8 %, DJIA 1,2 %, Nasdaq 1,0 %.

15:41
Analytici očekávají na akciovém trhu další propady

"Krátkodobě, během následujícího týdne, čekáme stabilizaci a dokonce lehkou korekci. Neboli malý globální růst akcií, mírné posílení eura. Ovšem cenové bubliny na trzích přetrvávají.

Stav Evropy je stále horší než stav USA, takže kurz dolaru k euru dál zůstane enormně rozkolísaný a posilování dolaru bude převažovat. Strach z krize bude znamenat strach ze zhoršení hospodářských výsledků společností a tedy další pokles akcií.

Podobně dál porostou výnosy jihoevropských dluhopisů a Itálie, Španělsko a Portugalsko se budou ještě více blížit bankrotu. Neboli včerejší černý čtvrtek se zřejmě, byť v jiném měřítku, bude během dalšího měsíce ještě několikrát opakovat," říká například Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance.

16:01
Index strachu (VIX index) klesá o desetinu

Index VIX, který dokáže popsat obavy o volatilitu trhu a často se mu proto říká index strahu - klesá o 12 procent a přiblížil se tak úrovni 28 bodů.

Včera přitom v souvislosti s čtyřprocentním propadem zámořských indexů povyrostl VIX o 35 %.

 

16:06
Obchodování na Wall Street už je zpět v negativním pásmu

Americké trhy se po optimistickém otevření zhruba jednoprocentním ziskem opět ponořily do červené barvy. Krátce po čtvrté hodině odpolední SEČ ztrácí Dow Jones -0,26 %; Nasdaq -1,45 %; a S&P 500 o -0,76%.

16:15
Komentář Julie Hrstkové (HN) k dnešnímu vývoji na trzích

 

Smršť, která se dnes přehnala světovými finančními trhy zde byla naposledy k vidění koncem roku 2008. Uplynulé dva roky ovšem přinesly řadu poučení:

1) Dobrat se k záchrannému plánu trvá tak dlouho, že ve chvíli, kdy konečně přijde nějaký, co by opravdu mohl být v praxi použitelný, trhy mu nevěří (a tím pádem nemůže ani fungovat).

2) Všichni chtějí správný rating, jen nikdo přesně neřekl, co to přesně je (v praxi má mít ten opravdový -klesající- rating "soused" ale nikoliv já).

3) Přijít s úsporným rozpočtem je jedna věc, dodržet jej druhá a mít k tomu ještě růst ekonomiky třetí. Ne všechny jsou přitom ve skutečnosti navzájem kompatibilní.

4) Dobrá zpráva nemusí být dobrá pro trh, i když je takto prezentována (tady zatím vede ECB).

Páteční propad nemusí potvrzovat zahájení další krize ani její návrat v původní podobě. Jen ukázal, že poslední dva roky hospodářské politiky Evropy i Ameriky ztrácely čas, politické body a konečně i důvěryhodnost.  

16:42
USA se bojí návratu recese

Mezi nejvíce postižené sektory patří ropné firmy, ale také maloobchod, komentuje výprodej akcií v USA analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.  Naopak relativně dobře si vedou banky, což naznačuje, že hlavním důvodem poklesu není dluhová krize, ale obavy z návratu recese.

16:45
DAX ztrácí 1,7 %

 

Hlavní evropský index DAX se aktuálně pohybuje na úrovni – 1,7%, konkrétně na 6.300 bodech. Ztráty lze sledovat i na indexech ostatních, francouzský CAC ztrácí 0,3%, obdobně i EuroStoxx50 s poklesem 0,3%.



16:50
Americké akcie obrací do černých čísel

Wall Street v rámci páteční seance předvádí druhý obrat - tentokrát do zisků: S&P 500 +0,1 %, DJIA 0,2 % jen Nasdaq -0,2 %, uvádí Patria.cz.

16:54
Koruna posílila vůči euru

Agentura Moody’s ve čtvrtek večer potvrdila rating českých vládních dluhopisů na solidní úrovni A1 se stabilním výhledem. Doprovodný komentář navíc zdůraznil silnou pozici České republiky díky malé expozici vůči riziku nákazy při prohloubení dluhové krize.

Agentura tedy podpořila pozici koruny jako bezpečné měny. Ta díky tomu přes den posilovala a odpoledne se obchodovala mírně nad hladinou 24,2 CZK/EUR, o více než 0,3 % silnější než včera, komentuje analytik Komerční banky Marek Dřímal.

17:06
Americké akcie ztrácejí. Dow 0,48 %, Nasdaq 1,12 %,
17:18
Pražská burza uzavřela se ztrátou 2,5 %

Index PX ztratil oproti čtvrtečnímu závěru 2,53 %. Nejvíce propadly akcie CETV -11, 17 % a AAA -9,09 %. Akcie uhelné NWR ztratily téměř 8 %, nejobchodovanější emise ČEZ přišla o 1,79 %.

18:34
Americké akcie pokračují v propadu, Nasdaq - 3%

Dow Jonesův index v poledne newyorského obchodování ztrácel 1,65 procenta a byl kolem 11.200 bodu. Širší index S&P 500 oslaboval o více než dvě procenta a index trhu Nasdaq ztrácel tři procenta. Ve čtvrtek spadly indexy Dow Jones a S&P o čtyři procenta a Nasdaq ztratil pět procent.

 

22:32
Americké akcie smazaly těžké ztráty, skončily smíšeně

Americké akcie zakončily páteční obchodování plné divokých výkyvů smíšeně a nejsledovanější index nakonec oživil z propadu. Investoři využili vlny výprodejů k levným nákupům, což smazalo část průběžných ztrát.

Dow Jonesův index uzavřel obchodování růstem o 0,54 procenta na 11.444,61 bodu a během dne se pohyboval v rozpětí od ztráty o 1,7 procenta po zisk 2,4 procenta. Širší index S&P 500 ztratil šest setin procenta a index trhu Nasdaq klesl o 0,94 procenta na 2532,41 bodu. V důsledku silného čtvrtečního propadu Dow Jones za celý týden klesl o 5,7 procenta a Nasdaq o 8,1 procenta.

Americký dolar uzavřel týden všeobecným poklesem. Investoři na devizových trzích se kvůli prudce zvýšené globální ekonomické nejistotě nadále uchylovali k bezpečným měnám v čele se švýcarským frankem a relativně příznivé údaje z americké ekonomiky dolaru nepomohly. K oživení eura přispělo zlepšení situace na trhu španělských a italských státních obligací, i když vývoj v eurozóně vyvolává na trzích nadále velké obavy.

Dolar k euru klesl o 0,8 procenta na 1,4214 USD a euro vůči němu vystoupilo až na 1,4247 USD. Vůči jenu americká měna oslabila stejným tempem na 78,42 JPY. Vůči švýcarskému franku dolar klesl o 0,4 procenta na 0,7618 CHF a zůstal těsně nad středečním rekordním minimem 0,7610 CHF.