Italské hospodářství stojí na pevných základech, které finanční trh podhodnotil. V Poslanecké sněmovně to ve středu prohlásil ve zvláštním projevu premiér Silvio Berlusconi.

Podle televizní stanice CNBC je vystoupení vnímáno jako snaha zmírnit napětí na trzích kvůli hospodářské situaci v zemi. Investory znepokojuje zejména vysoká úroveň italského státního dluhu.

Nervozita a napětí na trzích neukazuje podle Berlusconiho žádné známky brzkého uklidnění. Investoři prý ale neberou v úvahu, že italský bankovní systém je silný, soukromé finančnictví stojí na pevných základech a že úroveň zahraničního dluhu je nízká.

Berlusconi připomněl, že předseda euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jean-Claude Juncker a komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn ocenili italská úsporná opatření a to, že vyrovnaný rozpočet do roku 2014 povede ke snížení dluhu. Premiér zdůraznil, že pro jeho vládu je hospodářský růst klíčový.

Večer je Berlusconi očekáván s projevem také v Senátu, horní komoře parlamentu. Italská opozice přitom žádá premiérovu rezignaci. On sám je prý problémem, protože finanční trhy mu nevěří.

Itálie hledá pomoc v Číně

Náklady na obsluhu italského dluhu vystoupily na další rekord v historii eurozóny. K nervozitě přispívá výprodej na akciových trzích spolu s obavami, že se dluhová krize bude šířit eurozónou a nasaje také Itálii, druhou nejvíce zadluženou zemi v Evropě.

Ukázalo se také, že vysoký představitel italského ministerstva financí Vittorio Grilli odcestoval do Asie, kde navštíví Čínu, Hongkong a Singapur. Zdroj agentury Reuters ale tvrdí, že tato cesta byla plánovaná a její časová souvislost s problémy Itálie je čistě náhodná.

Čína už dala v minulosti několikrát najevo, že v projekt eura věří a je připravena pomoci i těm zemím eurozóny, které mají potíže.

Za velmi kolísavého obchodování se dnes výnos italských státních dluhopisů se splatností deset let vyšplhal až na 6,21 procenta, ačkoliv se později vrátil na zhruba 6,09 procenta. Naopak výnos srovnatelných papírů španělské vlády klesl na 6,21 procenta, zatímco v úterý byl na rekordních 6,45 procenta.

V úterý mimořádně zasedal výbor italských činitelů, který se skládá z politické a hospodářské elity. Ministr financí Giulio Tremonti ve středu v Lucemburku jednal se zástupci eurozóny, mnoho podrobností z jejích schůzek ale známo není.

Růst nákladů na obsluhu španělského dluhu přiměl tamního premiéra Josého Zapatera odložit třítýdenní dovolenou. Premiér zatím zůstal v úřadu a bude situaci na trzích pozorně sledovat.