reklama
reklama
25. 7. 2011 | poslední aktualizace: 27. 7. 2011  09:37

Řecko balancuje na hraně smrti: Jak číst hodnocení ratingových agentur

Ratingové agentury v poslední době ovládají finanční trhy. Ve většině případů snižují hodnocení předních světových ekonomik. Často jsou ale kritizovány pro neobjektivnost a dokonce se tak kvůli tomu už mluví i o zřízení nové - evropské - ratingové agentury.
Karel Tinl
Karel Tinl
šéfeditor IHNED.cz
Euro, graf. Ilustrační foto.
Euro, graf. Ilustrační foto.
foto: Thinkstock.com

Ratingové agentury se v posledních týdnech předhánějí ve zhoršeném ohodnocení stavu řeckého hospodářství. Pod drobnohled se dostalo už i několik jiných evropských států – Itálie, Portugalsko a další.

Společným jmenovatelem zhoršených hodnocení je vysoké zadlužení zemí, které zprostředkovaně přes agentury děsí především investory na finančních trzích.

Agentury nesledují všechny světové ekonomiky, ale vybírají si z těch „zajímavějších“. Proto se (zatím) vyhýbaly Česku. To má například od Moody's hodnocení A1, od Fitch (i po dnešním přehodnocení) drží známku A+ a od Standard & Poor's má ohodnocení A (velmi dobrá úroveň hodnocení kredibility země).

reklama

Kdy měnila Moody's rating ČR?

1992 1993 1994 1995 2002
Ba1 Baa3 Baa2 Baa1 A1

nejhorší ohodnocení
Země Rating
Řecko Ca
Argentina B3
Angola Ba3
Filipíny Ba2
Portugalsko Ba2

Mezi (např. agenturou Moody's) nejhůře hodnocenými státy jsou kromě Řecka (vůbec nejnižší známka Ca) například i Kuba (Caa1), Argentina (B3), Egypt (Ba3), Portugalsko (Ba2) a Irsko (Ba1).

V případě Řecka už není s ratingem téměř kam klesat. Existuje prakticky jen pomyslné dno spekulativního pásma s označení C.

„Z oznámeného programu EU a ze sdělení Ústavu pro mezinárodní finance, který zastupuje hlavní finanční instituce, je patrné, že pravděpodobnost vynucené výměny (řeckých dluhopisů), a tudíž i platební neschopnost, už se prakticky rovná 100 procentům," upozornila v posledním komentáři Moody's.

nejlepší ohodnocení
Země Rating
Velká Británie Aaa
USA
Aaa
Itálie Aa2
Japonsko Aa2
Slovinsko Aa2

 

Agentura tak teď zjevně počká, až Řecko provede výměnu dluhopisů. Teprve potom zemi přidělí nový rizikový profil, od něhož se bude odvíjet také případná změna ratingu.

Lídry tabulky s nejvyšším ratingem (Aaa) jsou pak Velké Británie, USA, Francie, Německo, Rakousko, nebo třeba Lucembursko. Slovensko je například hodnoceno na stejném stupni jako ČR, tedy se známkou A1. Polsko má rating o něco málo horší – na stupni A2.

Ratingové agentury jako viníci krize

Anketa
Věříte ratingovým agenturám?
26%
69%
5%
Hlasovalo 2733 čtenářů

V případě ratingových agentur (prozatím existuje tzv. velké trojka – Fitch, Moody's a Standard & Poor's a stále častěji mluví i o vytvoření evropské alternativy, jejíž zřízení a provoz by ale byly velmi nákladné a proto se neustále odkládá) je ale podle odborníků důležité správně označit příčinu a důsledek v procesu změny ratingu.

Kritici často poukazují na to, že firmy hodnotí až špatný stav ekonomiky a méně často upozorňují na možné budoucí problémy. Na druhé straně se pak najde skupina, která by nejraději zavedla sankce za to, že agentury nenesou za své „predikce“ odpovědnost. V očích takových expertů jsou ratingové agentry viníky krize a potřebují regulatorní zásah nadnárodních institucí.

hodnotící kriteria

Kvantitativní faktory

posuzují především hospodářské podmínky a jsou obvykle výsledkem nějaké matematicko-statistické metody. Řadí se sem hodnocení na základě ukazatelů z účetnictví (zisk, kapitálová struktura, likvidita, vývoj peněžních prostředků). U států sem patří hospodářský růst, míra inflace, míra zadlužení a podobně.

Kvalitativní faktory

jsou naopak ty, které lze jen těžko objektivizovat. Patří sem například řízení společnosti, vztahy s obchodními partnery, řízení rizik, strategie společnosti, vládní politika a konkurenční prostředí. U států je to například platební a rozpočtová kázeň v minulosti nebo politická stabilita.

Objektivní hodnocení?

Agentury při hodnocení zemí sledují dvě základní oblasti. Tou první jsou kvantitativní faktory – do nich patří především posouzení ukazatelů hospodářského růstu, míry inflace, zadlužení apod.

Mezi kvalititativními kritérii jsou pak například minulá platební a rozpočtovou kázeň nebo hodnocení politické stability země – jen těžko objektivně popsatelné faktory.

Z mixu hodnocení jednotlivých bodů pak vzejde celková známka, která se pohybuje na stupnici, kterou má každá z agentur svou vlastní.

Hodnocení země jednotlivými agenturami se může i lišit, jde ale spíše o krátkodobou situaci kopírující to, která agentura se ke kroku zvýšení/snížení ratingu odhodlá první.

Časté změny v hodnocení se v posledních dnech znelíbily komisařům EU, kteří kritizují především načasování změn hodnocení do období, kdy jsou země údajně „nejvíce zranitelné“.

"Agentury situaci jen zhoršují, nahrávají na smeč spekulantům," uvedl minulý týden prezident Komise Jose Manuel Barroso.

Souhrnná ratingová stupnice:

Moody's S&P Fitch Hodnocení Stupeň
Dlouhé
období
Krátké
období
Dlouhé
období
Krátké
období
Dlouhé
období
Krátké
období
Aaa P-1 AAA A-1+ AAA F1+ Nejvyšší kvalita Investiční stupně
Aa1 AA+ AA+ Velmi kvalitní
Aa2 AA AA
Aa3 AA- AA-
A1 A+ A-1 A+ F1 Střední kvalita - vyšší
A2 A A
A3 P-2 A- A-2 A- F2
Baa1 BBB+ BBB+ Střední kvalita - nižší
Baa2 P-3 BBB A-3 BBB F3
Baa3 BBB- BBB-
Ba1 Not Prime
Subprime
BB+ B BB+ B Spekulativní Spekulativní stupně
Ba2 BB BB
Ba3 BB- BB-
B1 B+ B+ Vysoce spekulativní
B2 B B
B3 B- B-
Caa1 CCC+ C CCC+ C Značná rizika
Caa2 CCC CCC Extrémně spekulativní
Caa3 CCC- CCC- S velmi nízkou
perspektivou
Ca CC CC
C C D C D Velmi vysoká
pravděpodobnost
úpadku
CI D
D
Autoři: Karel Tinl
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
USA, s nejvyšším dluhem na hlavu, jsou hodnoceny Aaa? (Stev)
A s nejvyšším tempem dalšího růstu dluhu. To o kvalitě těch ratingů...
Ve starém Řecku (pchá)
posly špatných zptáv nechávali zabíjet. Co to jsou vlastně ratingové...
Autor článku (anonym)
je blbec. Bankrot už měl být před 3 lety (vzdy to byla hotová...
Ratingové agentury... (Žižkovák)
...dělají taktickou chybu: kam budou snižovat rating, až se tímhle...
Dále (občan ČR)
budou snižovat do mínusu, tam můžou jít do nekonečna a všichni...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxi, ilustrační foto
Největší pražská taxislužba AAA Radiotaxi Jiřího Kvasničky nakoupí od...
VIDEO
Pražská Náplavka
Ve světě existuje podle expertů už 700 měst, v nichž byl spuštěn tzv....
reklama
reklama
reklama