Obnovitelná energie prý představuje vytoužený konkurenceschopný produkt. Německému deníku Die Zeit to v rozhovoru řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

"Řecko má mnohem více hodin ročně, kdy svítí slunce, než my. Elektřinu by tak mohlo vyvážet k nám a řecká ekonomika by tak získala konkurenceschopný a vytoužený exportní produkt. Bez podobné 'růstové' perspektivy bude velmi těžké prosadit zatížení německých daňových poplatníků rizikem, které přináší nový záchranný program pro Řecko," řekl Schäuble.

Šéf německé státní pokladny si myslí, že podobnou cestou by se měly kvůli výhodné poloze vydat i ostatní středomořské státy. Itálie například již nyní patří mezi největší producenty solární energie. "Je to jeden z přístupů, že budeme země Středomoří více tlačit směrem k obnovitelné energii," dodal.

Pouze turistika a zemědělství

Právě velmi špatná konkurenceschopnost řecké ekonomiky je velkou překážkou Řecka na cestě splatit obrovské dluhy. Jen těžko tak může učinit bez silného hospodářského růstu, ke kterému má stále daleko a naopak se nachází ve velmi silné recesi. Řecké hospodářství v minulosti "táhly" zejména služby jako turistický průmysl či námořní doprava. K hlavním vývozním artiklům dlouhodobě patří potravinářské a zemědělské produkty jako olivový olej či citrusové plody.

Solární energetika je hitem i v Česku. Podívejte se na solární elektrárny u nás

 

 

Mezinárodní společenství Řecku loni slíbilo pomoc 110 miliard eur, ale ta nebude evidentně stačit do doby, než se země bude moci vrátit na finanční trhy. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond tak v současnosti jednají o dalších záchranném programu, který by opět měl překročit hranici 100 miliard eur.