Už v pátek mohou basketbalisté Nymburka slavit osmý titul za sebou, ale poté, co Prostějov ve své hale porazili 86:84 až po prodloužení, vědí, že je v Prostějově nečeká nic snadného.

Úvod pro Nymburk

V pátém utkání finálové série dávali hráči Nymburka v úvodních minutách zapomenout na dva nevydařené zápasy v Prostějově.

Hosty ale držela v neustálém kontaktu zahraniční legie v čele s kanadským pivotem Landrym, který jen za první půli zaznamenal 16 ze svých 18 bodů. Postupně se k němu přidali i rozehrávač Lawrence a Veikalas.

Také Nymburk táhl střelecky Američan Simmons, ten však měl výraznou podporu i od kapitána Sokolovského či pivota Bendy.

Postupem času se však přestala Nymburku dařit střelba a ve hře ho držel především velmi dobrý útočný doskok. Celkem v útoku domácí doskočili 26 míčů, zatímco hosté jen deset.

Zápas se lámal v polovině třetí čtvrtiny, kdy Prostějov zaznamenal sérii tří trojek a otočil skóre. Nymburk postupně nabral až devítibodovou ztrátu 62:71. Ale pak potvrdil svou sílu a především zásluhou Bendy předvedl šňůru 12:3 a Nissim trojkou minutu před koncem vyrovnal na 74:74. A byl to izraelský rozehrávač, který 30 vteřin před koncem další trojkou zařídil vedení, to však hned vzápětí vynuloval Lawrence. Zápas tak šel do prodloužení.

Rozhodl obranář

V něm Prostějov znovu chytil dech, neustále vedl, přesto nakonec slavil Nymburk. Nissim vyrovnal a Simmons minul koš, míč se však dostal k Radku Nečasovi, který má na starost hlavně bránit, a ten tři vteřiny před koncem rozhodl.

"Nejsem hrdina, prostě to tam ke mně spadlo," řekl Nečas. "Tohle vítězství se ale vůbec nerodilo lehce. Dneska rozhodovala bojovnost. Doufám, že jsme navnadili fanoušky, aby na nás po tom nepovedeném víkendu v Prostějově nezanevřeli," nabádal fandy k páteční cestě na Hanou.

Nečase překvapilo, že Prostějov dokázal téměř celý zápas odehrát v podstatě v základní sestavě. "Málem nás porazila pětice hráčů. Doufal jsem, že jim dojdou síly, ale to se nestalo. I proto byla výhra jen se štěstím," uvedl. "Chtěli jsme napravit ten Prostějov. Dnes jsme se ale mlátili o každý míč. Bylo to náročné, ale výhra nám tu bolest vynahradí," dodal.

Nymburk - Prostějov 86:84 po prodl.

Nejvíc bodů: Simmons 21, Nissim 16, Benda 15, Sokolovský 10 - Lawrence 19, Landry 18, Veikalas 17, Nicholson 14, Šlezas 10. Rozhodčí: Lukeš, Vrážel, Hošek. Fauly: 25:25. Pět chyb: 45. Benda - 45. Nicholson. Trestné hody: 25/11 - 21/16. Trojky: 9:8. Čtvrtiny: 21:21, 36:35, 49:55, 77:77. Diváci: 1300. Stav série: 3:2.