Odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády cenu elektřiny v Česku o 30 procent. Při návštěvě Drážďan to ve středu prohlásil premiér Petr Nečas. To by podle něj ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou jaderné elektrárny Temelín.

"Naše předběžné propočty ukazují, že německé rozhodnutí odstoupit od jaderného programu povede v České republice k nárůstu cen elektrické energie o 30 procent se všemi dopady především na konkurenceschopnost v sektoru průmyslu," uvedl Nečas na tiskové konferenci po setkání se saským zemským premiérem Stanislawem Tillichem.

Zdůraznil přitom, že se jedná jen o předběžné propočty. "Je to pouze předběžný odhad, který by platil po roce 2022 v případě odstavení všech německých (jaderných) elektráren a (v případě že) Česká republika na něj nebude reagovat," řekl Nečas později českým novinářům.

Že bude mít odpojení německých atomových elektráren dopady i na český trh, ukázalo podle Nečase už nynější dočasné odstavení sedmi nejstarších německých reaktorů. V jeho důsledku podle českého premiéra stoupla cena elektřiny v Česku o téměř deset procent.

Reakce na Fukušimu

Německo vyřadilo z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980 v březnu na tři měsíce v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a následná přílivová vlna cunami a unikala z ní radioaktivita.

V neděli pak německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Nečas prohlásil, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra.

Právě energetika byla jedním z témat dnešní schůzky českého premiéra s jeho saským protějškem. Dohodli se například na uspořádání energetické konference, která se bude konat 7. října v Drážďanech. Kromě energetiky hovořili o splavnosti Labe, úplném otevření pracovního trhu v Německu a sousedských vztazích.

Květnový odhad Energetického regulačního úřadu přitom uvádí, že příští rok zdraží elektřina domácnostem nejvýše o 6 procent a podnikům maximálně o 9 procent.