Podle šéfa energetického koncernu ČEZ Martina Romana znamená pondělní rozhodnutí německé vlády o postupném odpojení všech jaderných elektráren špatnou zprávu pro evropský průmysl, ne evropskou energetiku.

"Pokud zdraží nejekologičtější a nejekonomičtější zdroj, dojde logicky ke zdražení i samotného produktu – elektřiny," dodal Roman na besedě Byznys on-line, které se také zúčastnil generální ředitel uhelné společnosti Czech Coal Luboš Pavlas a vedoucí Deloitte pro energetiku a zdroje ve střední Evropě Vladimír Vaněk.

Všichni přítomní se shodli na negativním dopadu odstavení elektráren na Evropu i Česko. "Výpadek elektřiny v Německu se musí něčím nahradit a jaderná elektřina je jedním z levných a efektivních zdrojů, kdežto řada obnovitelných zdrojů je dotovaná státem," řekl Vaněk.

 

Roman také na besedě připustil, že se odstavení jaderných elektráren jeví pro ČEZ jako dobrá zpráva, jelikož bude firma v případě odstávky elektráren vyvážet elektřinu do Německa.

"Bude-li mít ČEZ možnost vyvézt elektřinu na německý trh, udělá to, protože to je smyslem našeho podnikání,“ uvedl Roman, který potvrdil, že se ceny elektřiny budou v budoucnu zvyšovat.

Domácnostem elektřina podraží až o 6 procent

"Cena nepůjde dolů. K tomu přidejte další miliony na to, aby se elektřina dala rozprostřít po Evropě, protože za stávající situace to není možné“ prohlásil Pavlas.

Podle analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus přetrvají na trzích vyšší ceny elektřiny, které by mohly růst i nad 60 eur za megawatthodinu.

"Tuto situaci většina českých domácností pocítí již příští rok, kdy lze očekávat zdražení elektřiny pro domácnosti v řádu procent," uvedl Hatlapatka. Podle předběžných odhadů Energetického regulačního úřadu by elektřina pro domácnosti v příštím roce mohla zdražit o 3,6 procenta až šest procent.

Podrobnosti k debatě najdete v úterních Hospodářských novinách.